Motywacja do treningu fizycznego. Jak ją znaleźć i utrzymać?

    Jesteś tutaj:
  • Strona główna
  • BlogMotywacja do treningu fizycznego. Jak ją znaleźć i utrzymać?

Motywacja do treningu fizycznego. Jak ją znaleźć i utrzymać?

„Nowy Rok, Nowa Ja” – to najczęstszy powód, dla którego decydujemy się na trening fizyczny. Czy jednak jest to słuszna motywacja? A jeśli tak, to jak ją utrzymać by nie zrezygnować z aktywności po pierwszych treningach?

Najczęściej na aktywność fizyczną decydujemy się po Nowym Roku – to skutek postanowień noworocznych, które w zamyśle mają nas motywować do lepszych zmian. O ile samo założenie jest słuszne, o tyle tego typu motywację trudno utrzymać. Jak znaleźć tę właściwą i co zrobić, aby nie zniknęła tak szybko, jak wszystkie nasze noworoczne postanowienia?

Jaka powinna być motywacja do treningu fizycznego?

Ruch to zdrowie – dzięki ćwiczeniom fizycznym nasz organizm dłużej zachowuje dobrą formę, jesteśmy mniej narażeni na choroby cywilizacyjne, jak i klasyczne infekcje. Ruch pozwala nam także zachować ładną sylwetkę, a w przypadku problemów z nadwagą czy niedowagą, także ją odpowiednio wyrzeźbić – pamiętajmy, że każde odchylenie od wagi powinno być skorygowane, bo również wpływa na nasze ogólne samopoczucie.

To zatem zdrowie powinno być naszą główną motywacją, choć wiadomo, że dopóki nie zmagamy się z większymi problemami, trudno nazwać to kołem napędowym. Bardzo często jednak tym, co nas napędza jest chęć zmian w sylwetce – może to być zarówno nadwaga, jak i niedowaga. Jeśli jest to jeden z czynników, który daje nam motywację do zmian, warto zatem go wykorzystać!

Ale motywacji do treningu fizycznego może być znacznie więcej i zależą one przede wszystkim od nas samych. Niektórzy chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, inni wzmocnić poszczególne partie ciała, a jeszcze inni chcą wziąć udział w zawodach sportowych.

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń?

Znalezienie motywacji nie jest tak trudne, jak jej utrzymanie. W natłoku codziennych obowiązków odpuszczamy jeden trening, potem drugi, aż wreszcie całkowicie z nich rezygnujemy. Częstą przyczyną jest również przetrenowanie, które demotywuje nas do dalszej walki o wymarzone cele.

Warto zatem skorzystać z opcji, którą jest trener personalny. Spotkanie indywidualne z trenerem sprawiają, że mamy dodatkową motywację do ćwiczeń, ale co najważniejsze realizacja celu jest jasno określona. Zmiany w sylwetce nie pojawią się po pierwszych dwóch treningach, ale przy dobrze dobranych ćwiczeniach zauważymy pierwsze efekty już po 3 tygodniach.

Podstawą utrzymania motywacji jest zatem właściwie rozpisany trening, a także oś czasowa, dzięki której będziemy wiedzieć, kiedy pojawiają się konkretne efekty.

Efekty ćwiczeń – najlepsza motywacja

Decydując się na trening w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, często spodziewamy się, że już po miesiącu stracimy przynajmniej kilka rozmiarów. To błąd, który najczęściej działa na nas demotywująco. Regularne treningi pozwalają nam zrzucić do 4 kilogramów miesięcznie, a i to zależy od naszej wagi wyjściowej oraz od organizmu. Może się zdarzyć, że waga stanie w miejscu, ale zmniejszą się obwody – spalana tkanka tłuszczowa przemienia się w mięśnie, które są cięższe.

Na samym początku treningu jednak to nie spadek wagi będzie tym, co zauważymy! Najpierw pojawia się lepsze samopoczucie, co jest wynikiem wydzielania się endorfin. Potem czujemy znaczącą poprawę w wydolności oddechowej, szczególnie jeśli naszym podstawowym treningiem jest cardio.

Warto zatem podczas spotkania z trenerem indywidualnym powiedzieć, co jest naszym głównym motywatorem i jaki jest nasz cel – po rozmowie pomoże on w dobraniu odpowiednich ćwiczeń, a także nakreśli mniej więcej oś czasu, dzięki której będziesz wiedzieć, kiedy możesz spodziewać się konkretnych efektów.

Zdjęcia – dokumentacja, która napędza

Popularnym sposobem, dzięki którym zyskujemy siłę do dalszych treningów jest także ich dokumentacja. To nic innego, jak zdjęcia, które wykonujemy w regularnym odstępie czasu. Możemy robić to codziennie lub raz w tygodniu – w ten sposób najlepiej zobaczymy, jak zmienia się nasza sylwetka dzięki regularnym ćwiczeniom.

Nie ważne, co cię motywuje do treningu fizycznego, ważne jest to aby motywację utrzymać. Pamiętaj, że ruch to przede wszystkim zdrowie, a jeśli nie masz czasu na długi trening na siłowni, postaraj się chociaż przejść na dłuższy spacer, dzięki czemu twój organizm otrzyma odpowiednią dawkę tlenu oraz endorfin!