Jak unikać początkowych błędów na siłowni?

Jak unikać początkowych błędów na siłowni?

Zdecydowałeś się na pierwszy trening na siłowni, ale obawiasz się błędów nowicjusza? Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, co robić, a czego nie, aby radość z treningu fizycznego utrzymywała się przez cały czas!

Pierwszy trening fizyczny wcale nie jest prosty – przede wszystkim jeśli decydujemy się na siłownię, musimy mierzyć się z dużą ilością sprzętów, których nie znamy. Po drugie jako nowicjusze nie znamy jeszcze swojej siły i wytrzymałości, co może przełożyć się na przetrenowanie.

Pierwsza wizyta na siłowni

Pierwszy trening zawsze budzi ekscytację. Mamy wtedy mnóstwo siły, która pozwala nam na wypróbowanie wielu sprzętów – bieżni, rowerków, sztang. I o ile po pierwszych minutach nie czujemy pełnego zmęczenia, następnego dnia możemy zmagać się z silnym bólem mięśni, który uniemożliwi nam normalne funkcjonowanie.

Przetrenowanie podczas pierwszego treningu jest bardzo popularne i wynika nie tylko z niewiedzy, ale przede wszystkim z braku odpowiedniego przygotowania.

Jak przygotować się do pierwszego treningu na siłowni?

Podstawą każdej aktywności fizycznej jest rozgrzewka. Może to być trening cardio, który wykonasz jeszcze zanim pojawisz się na siłowni – wystarczy jazda na rowerze czy dłuższy spacer. Drugim etapem jest spotkanie z trenerem indywidualnym. Trener indywidualny to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla nowych sportowców, bowiem nie tylko wprowadzi cię w świat siłowni, ale przede wszystkim pomoże w doborze właściwego treningu i ćwiczeń.

Dzięki właściwemu dobraniu ćwiczeń unikniesz przetrenowania – każde ćwiczenie będzie dobrane odpowiednio do twoich potrzeb, uwzględni też twoją kondycję fizyczną i możliwości.

Unikaj przetrenowania

Mimo, że podczas pierwszej wizyty na siłowni masz bardzo dużo siły i energii, mądrze ją dawkuj. Jeśli nie wykonywałeś żadnych ćwiczeń przez długi czas, twoje mięśnie mogą nie być gotowe na intensywny trening.

Potraktuj pierwsze wizyty jako wizyty zapoznawcze – z każdą kolejną zwiększaj czas, w jakim wykonujesz ćwiczenia o kilka minut, dzięki czemu stopniowo przyzwyczaisz się do treningu. Nie zapomnij też o nawodnieniu organizmu, dzięki czemu unikniesz silnego bólu mięśni następnego dnia.

Wykonuj też ćwiczenia pełne – lepiej zrobić mniej pełnych serii niż więcej, ale byle jak, bowiem złe ćwiczenia nie tylko źle wpływają na twoje mięśnie, ale mogą być też przyczyną bolesnych i długotrwałych kontuzji.

Pierwsza wizyta na siłowni nie musi być trudna i męcząca, jeśli skorzystasz z porad trenera personalnego. Odpowiednio zrównoważony zestaw ćwiczeń to najlepsze rozwiązanie dla każdego początkującego.