Jak unikać początkowych błędów na siłowni?

Zapisz się na pierwszy trening personalny

Jak unikać początkowych błędów na siłowni?

Zdecydowałeś się na pierwszy trening na siłowni, ale obawiasz się błędów nowicjusza? Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, co robić, a czego nie, aby radość z treningu fizycznego utrzymywała się przez cały czas!

Pierwszy trening fizyczny wcale nie jest prosty – przede wszystkim jeśli decydujemy się na siłownię, musimy mierzyć się z dużą ilością sprzętów, których nie znamy. Po drugie jako nowicjusze nie znamy jeszcze swojej siły i wytrzymałości, co może przełożyć się na przetrenowanie.

Pierwsza wizyta na siłowni

Pierwszy trening zawsze budzi ekscytację. Mamy wtedy mnóstwo siły, która pozwala nam na wypróbowanie wielu sprzętów – bieżni, rowerków, sztang. I o ile po pierwszych minutach nie czujemy pełnego zmęczenia, następnego dnia możemy zmagać się z silnym bólem mięśni, który uniemożliwi nam normalne funkcjonowanie.

Przetrenowanie podczas pierwszego treningu jest bardzo popularne i wynika nie tylko z niewiedzy, ale przede wszystkim z braku odpowiedniego przygotowania.

Jak przygotować się do pierwszego treningu na siłowni?

Podstawą każdej aktywności fizycznej jest rozgrzewka. Może to być trening cardio, który wykonasz jeszcze zanim pojawisz się na siłowni – wystarczy jazda na rowerze czy dłuższy spacer. Drugim etapem jest spotkanie z trenerem indywidualnym. Trener indywidualny to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla nowych sportowców, bowiem nie tylko wprowadzi cię w świat siłowni, ale przede wszystkim pomoże w doborze właściwego treningu i ćwiczeń.

Dzięki właściwemu dobraniu ćwiczeń unikniesz przetrenowania – każde ćwiczenie będzie dobrane odpowiednio do twoich potrzeb, uwzględni też twoją kondycję fizyczną i możliwości.

Unikaj przetrenowania

Mimo, że podczas pierwszej wizyty na siłowni masz bardzo dużo siły i energii, mądrze ją dawkuj. Jeśli nie wykonywałeś żadnych ćwiczeń przez długi czas, twoje mięśnie mogą nie być gotowe na intensywny trening.

Potraktuj pierwsze wizyty jako wizyty zapoznawcze – z każdą kolejną zwiększaj czas, w jakim wykonujesz ćwiczenia o kilka minut, dzięki czemu stopniowo przyzwyczaisz się do treningu. Nie zapomnij też o nawodnieniu organizmu, dzięki czemu unikniesz silnego bólu mięśni następnego dnia.

Wykonuj też ćwiczenia pełne – lepiej zrobić mniej pełnych serii niż więcej, ale byle jak, bowiem złe ćwiczenia nie tylko źle wpływają na twoje mięśnie, ale mogą być też przyczyną bolesnych i długotrwałych kontuzji.

Pierwsza wizyta na siłowni nie musi być trudna i męcząca, jeśli skorzystasz z porad trenera personalnego. Odpowiednio zrównoważony zestaw ćwiczeń to najlepsze rozwiązanie dla każdego początkującego.