Jak wzmocnić różne grupy mięśniowe? Równowaga w treningu

    Jesteś tutaj:
  • Strona główna
  • BlogJak wzmocnić różne grupy mięśniowe? Równowaga w treningu

Jak wzmocnić różne grupy mięśniowe? Równowaga w treningu

Podczas gdy jedni chcą po prostu spalić kalorie, innym zależy na wyćwiczeniu konkretnych partii ciała. Aby jednak osiągnąć wymarzone cele, konieczna jest równowaga w treningu, która nie tylko wzmocni ręce lub nogi, ale równocześnie nie będzie mieć negatywnych konsekwencji dla pozostałych mięśni.

Równowaga w treningu pozwala nam osiągnąć cele, a te mogą być różne – ładniejsza sylwetka, większa siła czy po prostu doskonała kondycja fizyczna. Właściwie zbilansowany trening pozwala osiągnąć ten cel bez obaw, że w międzyczasie niezbędna będzie długotrwała regeneracja.

Po co wzmacniać wszystkie grupy mięśniowe?

Rozpoczynając trening bardzo często skupiamy się na jednym celu lub jednej partii ciała – zgrabniejsze nogi, czy silniejsze ręce. Oczywiście, efekty da się osiągnąć wykonując konkretne ćwiczenia dedykowane do danej partii ciała, ale tego typu trening nie tylko nie będzie efektywny, ale długofalowo nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Najlepsze treningi to takie, które angażują wszystkie partie ciała. Dlaczego? Bo dzięki temu poprawiamy ogólną kondycję naszego organizmu, zwiększamy siłę, modelujemy sylwetkę, ale przede wszystkim – robimy to dla naszego zdrowia. Samo ćwiczenie rąk może mieć negatywne skutki dla naszego kręgosłupa, jeśli nie są one wzmacniane właściwymi ćwiczeniami.

Jak dobrać ćwiczenia, aby mieć równowagę w treningu?

Równowaga w treningu zależna jest od indywidualnych celi. Inne będą mieć zawodowi sportowcy, a inne osoby trenujące dla zdrowia. Dlatego też nie ma jednego rodzaju treningu. Trener personalny jest najlepszym rozwiązaniem – pomoże on w doborze właściwych ćwiczeń uwzględniając nie tylko cele, jakie sobie założyliśmy, ale również:

  • wagę;
  • kondycję organizmu;
  • zamiłowania do poszczególnych treningów;
  • możliwości fizyczne.

Aby zrozumieć, jak ważna jest równowaga, a jednocześnie rozważne dobieranie ćwiczeń, zacznijmy od punktu pierwszego, czyli wagi. W przypadku osób zmagających się z dużą nadwagą, odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą spalić kalorie i zmniejszyć wagę, ale jednocześnie nie wpłyną negatywnie na pozostałe partie ciała, w tym przede wszystkim na przeciążone stawy. W przypadku osób, które zmagają się z niedowagą, ważne jest zbudowanie tkanki mięśniowej, a zatem zastosowanie również innej diety.

Kondycja organizmu również nie jest bez znaczenia dla wyboru odpowiedniego treningu. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wydolność oddechową, ale również choroby, czy kontuzje – niektóre mogą być powodem, dla którego z niektórych ćwiczeń musimy zrezygnować, zastępując je mniej inwazyjnymi.

Trzeci punkt to z kolei indywidualne predyspozycje – bieganie czy jazda na rowerze są znakomitymi treningami cardio, jednakże nie każdy musi je lubić. Wykonywanie ćwiczeń, które nie sprawiają przyjemności może zadziałać zniechęcająco, a tym samym zaprzepaścić cały trening.

Ostatni punkt, czyli możliwości fizyczne, to nic innego jak nasze indywidualne cechy. Zalicza się do nich wzrost czy płeć – nie każdy jest w stanie wykonać takie same ćwiczenia i osiągnąć podobny efekt i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Co daje zachowanie równowagi w treningu?

Znając odpowiedzi na powyższe zagadnienia, trener personalny jest w stanie dobrać właściwy rodzaj ćwiczeń, które uwzględnią różne potrzeby oraz zadbają o ogólną kondycję całego organizmu. Właściwy rytm treningowy sprawi, że zmaleje ryzyko kontuzji, ale co najważniejsze – nie będzie wymagany okres regeneracji.

Odpowiednio zbilansowany trening to zatem klucz do osiągnięcia zamierzonego celu, zdrowia, ale przede wszystkim do wytrwania w treningu, szczególnie na samym początku sportowej drogi. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem przygody ze sportem.