Rola CARDIO w twoim treningu fizycznym

Jak zostać trenerem personalnym

Rola CARDIO w twoim treningu fizycznym

Problemy z sercem to najczęstsza przyczyna zgonów. Wpływ na funkcjonowanie całego układu krwionośnego ma nie tylko właściwa dieta, ale przede wszystkim ruch. Do najpopularniejszego treningu, który wspomaga pracę serca, zalicza się trening cardio. Dlaczego warto go wdrożyć i na czym on polega?

Praca serca ma niebagatelny wpływ na cały nasz organizm. Sprawny układ krwionośny dostarcza właściwą dawkę tlenu do każdej komórki i zapobiega zawałom serca. Aby jednak nasz organizm funkcjonował prawidłowo, oprócz dobrze zbilansowanej diety ważny jest także ruch.

Co to jest trening cardio?

Trening cardio to rodzaj treningu, który angażuje całe ciało. Pomaga nie tylko spalić zbędne kalorie, ale przede wszystkim wzmacnia jego dotlenienie. Ten rodzaj treningu wydolnościowego jest bardzo popularny, możemy bowiem wykonać go samodzielnie.

Do ćwiczeń cardio zalicza się między innymi:

  • bieganie;
  • jazdę na rowerze;
  • nordic walking;
  • jazda na nartach;
  • pływanie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że treningiem cardio jest także klasyczny spacer – on również poprawia kondycję całego organizmu, w tym pracę serca – stąd zalecenie 10 000 kroków dziennie, które możemy wykonać spacerując z psem, czy w drodze do pracy.

Jak rozpocząć trening cardio?

Nie każda aktywność fizyczna jest dla każdego. Bardzo często zdarza się, że wraz z Nowym Rokiem obiecujemy sobie, że zaczniemy biegać. Postanowienie noworoczne jest jak najbardziej słuszne, bowiem odpowiednio dawkowany ruch, to zdrowie. Jednakże źle dobrane ćwiczenia bardzo szybko mogą nas do wysiłku fizycznego zniechęcić – warto zatem przede wszystkim znaleźć sport, który sprawia nam przyjemność i zacząć od metody małych kroków.

Trener personalny to najlepszy wybór na początek. Po wykonaniu kilku testów sprawnościowych, a także po rozmowie podczas której trener pozna naszą ogólną kondycję, pomoże on w doborze właściwych ćwiczeń uwzględniając nasze potrzeby i upodobania. Być może zamiast klasycznego biegania lepsza będzie jazda na rowerze lub pływanie?

Jak ćwiczyć cardio zimą?

Trening wytrzymałościowy, do którego zalicza się bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, kojarzy nam się przede wszystkim z sezonem wiosenno-letnim. Tymczasem cardio można wykonywać również zimą – w tym przypadku warto skorzystać z siłowni.

Bieżnie, stacjonarne rowery, ale też i kryte baseny – to wszystko, czego potrzebujesz aby zachować właściwą formę przez cały rok.

Jakie znaczenie ma cardio dla całego organizmu?

Trening cardio jest podstawą treningów. Pozwala on na uaktywnienie każdej partii ciała, a tym samym wzmacnia naszą siłę i wytrzymałość. Regularnie ćwicząc sami zauważymy poprawę – będziemy w stanie więcej przejść bez zadyszki, podnieść więcej ciężarów, a nasze ogólne samopoczucie po prostu będzie lepsze. Bo trening cardio to nie tylko spalanie kalorii!

Podstawowe zalety cardio to:

  • stabilizacja pracy serca – trening cardio zapobiega pojawieniu się miażdżycy, a nasz organizm jest bardziej dotleniony, dzięki czemu również lepiej pracuje;
  • podkręcenie libido – trening działa doskonale na każdą część naszego ciała, a jeśli zmagamy się z niskim libido, nawet zwykłe i niedoceniane spacery mogą okazać się doskonałym lekarstwem, pod warunkiem że są wykonywane regularnie;
  • obniżenie cholesterolu – to kolejny ważny zdrowotny element treningu!

Trening cardio jest doskonały dla każdego – warto jednak skonsultować się wcześniej z trenerem personalnym, aby dopasować ćwiczenia do kondycji oraz stanu zdrowia. To bardzo ważne szczególnie w przypadku osób zmagających się z nadwagą, bowiem źle dobrany trening może prowadzić do bardzo poważnych kontuzji.