ZESPÓŁ MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO.

mięsień gruszkowaty

ZESPÓŁ MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO.

Mięsień gruszkowaty zaczyna się na przedniej powierzchni kości krzyżowej, przechodząc przez otwór kulszowy i przyczepia się do górnej krawędzi krętarza większego. Nerw kulszowy wychodzi z miednicy przez otwór kulszowy i schodzi tuż przed mięśniem gruszkowatym. Około 10% ludzi ma nieco inny układ anatomiczny i nerw kulszowy przechodzi przez mięsień gruszkowaty.

U ludzi aktywnie uprawiających sport spotyka się dwie dysfunkcje mięśnia gruszkowatego. Pierwsza z nich jest skutkiem kompresji nerwu kulszowego spowodowanej innym od normalnego przebiegiem nerwu przez mięsień gruszkowaty. Przypadłość ta może objawiać się bólem miejscowym oraz neurologicznymi zmianami w rejonie tylnej części uda oraz łydki. Działania mające na celu rozwiązanie tego typu dolegliwości polegają na stosowaniu stretchingu mięśnia oraz jego rozmasowywaniu.

Drugim przypadkiem spotykanym u trenujących jest naderwanie mięśnia gruszkowatego. Może mieć ono charakter ostry lub przewlekły i może być związane z długotrwałym skróceniem tego mięśnia. Objawia się ono głęboko usytuowanym bólem pośladka zaostrzającym się podczas długiego siedzenia, wchodzenia po schodach oraz podczas wykonywania przysiadów. W trakcie badania brzuśca mięśnia gruszkowatego lub rejonu wokół niego stwierdza się tam wzmożoną tkliwość. Ograniczona jest bierna rotacja stawu biodrowego, a oporowanie ruchu odwiedzenia w pozycji zgięcia i przywiedzenia stawu biodrowego może spowodować dolegliwości bólowe.

Terapia obejmuje rozciąganie mięśni rotatorów zewnętrznych biodra, fizykoterapię oraz terapię tkanek miękkich w bolesnych obszarach mięśnia gruszkowatego, którą można wykonać za pomocą foam rollera.

Trener Personalny, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów