Wstyd – skąd się bierze i jak go pokonać?

Wstyd – skąd się bierze i jak go pokonać?

Znasz to uczucie, kiedy chciałbyś wypowiedzieć się przed większym gronem osób lub zrobić coś, na co od dawna miałeś ochotę, a jednak czujesz wewnętrzną blokadę? Prędzej czy później każdy spotyka się z uczuciem, które powoduje, że wycofujemy się, tracimy energię, a czasem jesteśmy jak sparaliżowani podczas próby podjęcia działania. Prawdopodobnie w takich chwilach kieruje nami wstyd i chociaż znamy go bardzo dobrze to za każdym razem może przyjąć zupełnie inną postać.

Wstyd z psychologicznego punktu widzenia jest zespołem reakcji organizmu połączonym z działaniem takim, jak ukrycie się czy wycofanie z kontaktu z innymi; przy jednoczesnym posiadaniu negatywnych myśli na własny temat. Warto pamiętać o odróżnianiu wstydu od żalu. Wstyd może hamować rozwój poczucia własnej wartości, akceptacji siebie i innych oraz poczucia pewności siebie. Jest on emocją, która może wynikać również z poczucia winy, poczucia niedopasowania do społeczeństwa lub obawy przed oceną innych ludzi.
Wstyd pojawia się w sytuacjach, w których czujemy się niekomfortowo, niezręcznie lub upokarzająco. To uczucie towarzyszy nam w momencie, kiedy podejmujemy jakieś działanie, które może być uważane za niestosowne, nieodpowiednie, a ma to właśnie bezpośredni związek z oceną innych ludzi, normami społecznymi. W gruncie rzeczy poczucie wstydu pomaga nam często w przestrzeganiu tych norm, a także kształtuje nasze zachowania. Nadmierny wstyd może być jednak uciążliwy i wpływać negatywnie na nasze samopoczucie oraz relacje z innymi. Warto zdać sobie sprawę z tego, że wstyd jest częścią naszego doświadczenia emocjonalnego i może być zarządzany poprzez świadomość, akceptację i budowanie zdrowego poczucia własnej wartości.

W takim razie nasuwa się pytanie – co zrobić, aby go pokonać?

-Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś: każdy popełnia błędy, na świecie nie ma ludzi doskonałych, wszyscy mają wady i niedoskonałości.

-Pracuj nad samoakceptacją, również pod kątem wizualnym; zbuduj pozytywny obraz siebie. Zidentyfikuj swoje mocne strony i rozwijaj je. Przypominaj sobie o swoich osiągnięciach i sukcesach.

-Zrozum, że inni też przeżywają to, co Ty: wstyd jest powszechnym uczuciem, inni również go doświadczają, być może dzięki temu zrozumiesz, że nie jesteś sam.

-Pracuj nad umiejętnościami obcowania z innymi ludźmi : ćwicz komunikację i wystąpienia publiczne, abyś stał się bardziej pewny siebie.

-Skup się na obserwowaniu swoich myśli i emocji, daj sobie przestrzeń i przestań oceniać wszystko, co robisz i czujesz. To pomoże Ci zrozumieć, że wstyd to tylko emocja, a one nie definiują Cię jako osoby.

Jeśli wstyd jest dla Ciebie poważnym problemem to warto skonsultować się z terapeutą lub psychologiem, którzy mogą pomóc Ci przepracować te uczucia i znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z nimi.

Jako studio treningu personalnego niemal codziennie spotykamy się z osobami, które odczuwają tego typu problemy. W ostatnim czasie mgr Tomasz Gać (członek Zarządu TI Health Club  oraz trener z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu treningu personalnego) przeprowadził badania na temat tego, dlaczego ludzie nie decydują się na rozpoczęcie współpracy z trenerem personalnym.  W rezultacie wynika z nich, że wstyd to jedna z głównych przyczyn, dla których społeczeństwo odkłada ten moment na „potem”. Jest to przykre potwierdzenie rzeczywistości, ale jeśli to czytasz i również się z tym zgadzasz to możemy pomóc Ci z tym walczyć 🙂

Wystarczy, że..

1.Zrozumiesz, że wszyscy zaczynają od początku – trenerzy mają dużo cierpliwości, znają swoją misję i uwierz, że nie ma niczego wstydliwego w tym, że dopiero zaczynasz. Nasza wykwalifikowana kadra trenerska jest po to, aby pomóc Ci przezwyciężyć Twoje obawy i przebrnąć przez każdą barierę w osiągnięciu celu, zapewnimy Ci wsparcie na każdym etapie.

2. Znajdziesz dla siebie odpowiedniego trenera, a jeśli potrzebujesz podpowiedzi – chętnie pomożemy!

3. Zaczniesz od małych kroków – krótkie sesje treningowe, stopniowo zwiększaj swoje zaangażowanie, stwórz fundament do pracy nad pewnością siebie, a poczucie komfortu pojawi się w mgnieniu oka.

4. Skupisz się na swoich celach: przypominaj sobie za każdym razem, dlaczego do nas przyszedłeś i co chcesz osiągnąć. To z pewnością da Ci motywację oraz pomoże przezwyciężyć wstyd.

5. Zapamiętasz, że każdy ma jakieś słabości, ale trenerzy personalni to profesjonaliści, mający doświadczenie w pracy z różnymi osobami także na innych poziomach zaawansowania. Nie musisz się martwić, że nie jesteś wystarczająco dobry lub że sobie nie poradzisz.
„80% sukcesu to po prostu się pojawić” 🙂

Podsumowując, pamiętaj, że wstyd jest naturalnym uczuciem, ale możesz je przezwyciężyć. Ważne jest, aby skupić się na swoich celach oraz zaufać sobie i swojej intuicji. Zdrowy wstyd daje świadomość naszych ograniczeń i chroni nas przed założeniem, że wiemy już wszystko, co w konsekwencji motywuje nas do uczenia się czegoś nowego, a także do zachowania pokory.