PRZEPUKLINA SPORTOWCA.

przepuklina

PRZEPUKLINA SPORTOWCA.

Bóle pachwinowe są częstą bolączką ludzi uprawiających aktywność fizyczną, w której dosyć często dochodzi do zmiany kierunku poruszania się, nóg używa się do kopania piłki lub jazdy na rolkach. Pechowcy z objawami bólu w okolicy pachwiny podlegają klasyfikacji cechującej się „ niewydolnością pachwinową” lub posiadający „przepuklinę piłkarzy” oraz „przepuklinę sportowca”. To schorzenie częściej dotyczy panów niż przedstawicielki płci pięknej. Dzieje się tak głównie dlatego, że panowie dużo mniej czasu niż panie poświęcają na trening nóg uwzględniając mięśnie przywodzące uda. Medycyna w różny sposób definiuje tą dolegliwość i najczęstsze diagnozy brzmią: rozerwanie w obrębie mięśnia poprzecznego brzucha lub w rejonie powięzi mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, naderwanie sierpu pachwinowego oraz oderwanie sierpu pachwinowego od guzka łonowego.

Intensywne treningi wśród piłkarzy doprowadzają do przeciążenia sierpu pachwinowego i powodują zmęczenie mięśni oraz ich niewydolność. Zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne pojawiające się podczas treningu, zwiększa obciążenia działające na włókna powięzi poprzecznej w tylnej ścianie pachwiny.

Najbardziej popularnym sposobem leczenia tej przypadłości jest zabieg chirurgiczny oraz następująca po nim rehabilitacja składająca się z ćwiczeń aktywujących mięśnie brzucha.

Wygląda na to, że i w tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiele badań pokazuje, że ból pachwiny jest ściśle powiązany z zbyt późną aktywacją mięśnia poprzecznego brzucha. Może to sugerować, że w powstawaniu tej dysfunkcji dużą role odgrywa zaburzenie stabilizacji centralnej lub stabilizacji lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dlatego tak istotnym jest, by każdy trening poprzedzić odpowiednią rozgrzewką oraz poświęcić kilka chwil na trening stabilizacji i reedukację wzorców ruchowych.

Trener Osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów