rice

RICE.

Nierzadko w trakcie uprawiania różnych form aktywności fizycznej dochodzi do kontuzji w obrębie stawu skokowego. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno na boisku piłkarskim jak i podczas schodzenia ze schodów. Warto wtedy wiedzieć jak zareagować aby skutki takiej kontuzji maksymalnie ograniczyć. Mam tu na myśli zalecany przez lekarzy tzw. protokół R.I.C.E. , który powstał w 1978 roku.

Rest – odpoczynek : Po pierwsze chodzi o to aby przerwać ćwiczenie a tym samym nie doprowadzić do pogłębienia urazu. Niestety czasem dzieje się tak, iż „zaciskamy zęby” i mimo bólu kontynuujemy ćwiczenie. Po drugie nie doprowadzamy do pogłębienia stanu zapalnego.

Ice – lód : Zmniejsza obrzęk oraz ból tuż po urazie. Oczywiście nie należy przykładać lodu bezpośrednio na skórę (owiń torbę z lodem w ręcznik, koszulkę). Można też zastosować okłady żelowe wielokrotnego użytku, napój wyjęty z lodówki – cokolwiek co obniży temperaturę danego miejsca, nawet polewanie zimną wodą.

Compression – ucisk : Zadaniem tej części jest niedoprowadzenie do powiększenia (nadmiernej) opuchlizny, która utrudnia przepływ krwi. Można użyć elastycznego bandaża, którego funkcją jest ustabilizowanie kończyny. Jednocześnie ucisk powinien być na tyle mały aby nie zamknąć przepływu krwi.

Elevation – uniesienie: Ma za zadanie zmniejszenie obrzęku poprzez zwiększenie odpływu żylnego z kontuzjowanej kończyny. Elewacja przyspiesza również odprowadzenie metabolitów.
Oczywiście to wszystko to tylko pomoc doraźna – zaraz po incydencie na boisku, bieżni czy też w terenie. Kolejnym krokiem jest konsultacja lekarska.

Oczywiście to wszystko to tylko pomoc doraźna – zaraz po incydencie na boisku, bieżni czy też w terenie. Kolejnym krokiem jest konsultacja lekarska.

Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Marcin Paluch