ORBITREK, CZYLI TRENAŻER ELIPTYCZNY. CO? JAK? I PO CO?

Zapisz się na pierwszy trening personalny

ORBITREK, CZYLI TRENAŻER ELIPTYCZNY. CO? JAK? I PO CO?

Orbitrek to urządzenie crosstrainingowe, na którym wykonywane ruchy przypominają połączenie biegania, jazdy na nartach biegowych, rowerze, marszu w górach czy ostatnio bardzo popularnego Nordic Walkingu. Nogi poruszają się po nieznacznie spłaszczonej elipsie wyznaczonej przez urządzenie.

Do najbardziej zaangażowanych mięśni zalicza się mięśnie biodrowo–lędźwiowe, mięśnie czworogłowe oraz dwugłowe ud, mięśnie pośladkowe (wielkie, średnie, małe). Reszta wysiłku to głównie utrzymywanie stabilnej sylwetki (mięśnie prosty i skośne brzucha oraz mięsień prostownik grzbietu) i ruch ramion pełniący funkcje pomocnicze (mięśnie dwugłowe i trójgłowe ramion).

Dodatkową zaletą korzystania z tego sprzętu jest mniejsze w porównaniu np. do biegu, obciążanie stawów kolanowych i biodrowych. Ruch na orbitreku wykonujemy nie odrywając stopy od miejsca podparcia, zmniejszając w ten sposób siłę reakcji podłoża i wstrząsy oddziałujące na stawy. Z drugiej strony brak fazy „uderzenia” stopy o ziemię ogranicza pracę mięśni strzałkowych łydki, co jednak nie przekreśla zasadniczych korzyści płynących z tego typu treningu.

Jeżeli chcemy w większym stopniu kształtować mięśnie zawsze możemy zwiększyć opór, co jednak nie czyni z tego trenażera narzędzia do ćwiczeń siłowych. Faktem jest natomiast, że wydatki energetyczne na trenażerach eliptycznych są porównywalne z tymi na bieżniach czy rowerkach. Ćwiczenia wykonywane na takim sprzęcie mają przede wszystkim charakter aerobowy.

Realizować je można zarówno metodą ciągłą, jak i metodą interwałową. W przypadku tej pierwszej zalecany jest wysiłek nieprzerwany o umiarkowanej intensywności trwający minimum 30 min. Z kolei metoda interwałowa charakteryzuję się zmienną intensywnością wysiłku gdzie nie przerywając ruchu wykonujemy dodatkowo fazy przyspieszenia. O wyborze metody treningowej powinny decydować przede wszystkim indywidualne możliwości oraz cel treningowy.

Pamiętajmy jednak, że aby wymodelować sylwetkę, doprowadzić organizm do prawidłowej funkcjonalności i pełnej sprawności sam orbirtek nam nie wystarczy;)

Trener personalny Warszawa
fitness klub Ursynów