NORDIC WALKING – CORAZ BARDZIEJ POPULARNA FORMA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ.

Zapisz się na pierwszy trening personalny
nordic walking

NORDIC WALKING – CORAZ BARDZIEJ POPULARNA FORMA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ.

Nordic Walking to nowatorska forma aktywności fizycznej polegająca na połączeniu biegu na nartach z intensywnym marszem przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kijów.

Początków Nordic Walking należy szukać w Finlandii gdzie w latach 70-tych XX wieku fińscy biatloniści poszukiwali nowej formy treningu, do przeprowadzenia której nie będą potrzebowali śniegu czy nart, a jednocześnie pozwoli dopracować technikę chodu i biegu. Przez kolejne lata podjęto próbę promowania nordic walking, w różnych kręgach osób.


W latach 90-tych w Stanach Zjednoczonych pojawił się Power Walk, którego technika oparta była na marszu z kijami. Problem stanowiły jednak kije do narciarstwa biegowego. Były za długie i podczas kontaktu z podłożem przenosiły wibracje na stawy. Kolejnym krokiem było więc powstanie specjalnie opracowanych kijów do Nordic Walking. Oficjalnie Nordic Walking jako nowa dyscyplina sportu została wprowadzona w 1997 roku w Finlandii. Obecnie największe ośrodki tej dyscypliny sportu znajdują się w Finlandii, Norwegii, USA i Niemczech.

Coraz większe zainteresowanie Nordic Walking występuje również w Polsce. Powstają profesjonalne kluby zajmujące się organizacją zajęć. Powiększa się liczba wykwalifikowanych instruktorów tej formy aktywności fizycznej. Słowo „Nordic” w polskim tłumaczeniu oznacza skandynawski, „Walking” to chód, marsz. Nordic Walking można więc nazwać marszem skandynawskim. W Polsce jednak używana jest nazwa anglojęzyczna. Kije używane w Nordic Walking są krótsze od kijów przeznaczonych do narciarstwa biegowego, a poza tym są one dużo lżejsze. Posiadają specjalnie skonstruowaną rękojeść i pasek zabezpieczający. Użycie kijów podczas marszu niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych. Angażujemy ponad 90% wszystkich mięśni naszego ciała. Spalanie kalorii wzrasta o 20% w stosunku do biegania. Podpór na kijach pozwala na znaczne odciążenie stawów kończyn dolnych oraz kręgosłupa. Nordic Walking ze względu na pozytywne działanie zdrowotne polecane jest osobom w każdym wieku, zarówno tym, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną jak i osobom po przebytych urazach i kontuzjach. Ważnym czynnikiem jest łatwa dostępność tej formy rekreacji. Nordic Walking można uprawiać praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze roku. To czyni Nordic Walking ogólnodostępną formą rekreacji. Każda osoba rozpoczynając zajęcia powinna robić to pod okiem instruktora. Wykwalifikowany w zakresie techniki i metodyki trener, pomoże nam poznać prawidłową technikę i dobierze odpowiedni dla naszego stopnia zaawansowania sprzęt. Określenie odpowiedniej intensywności i kolejności wykonywanych ćwiczeń pozwoli na optymalne wykorzystanie potencjału marszu Nordic Walking.

Trening przygotowania motorycznego,Warszawa
fitness klub Ursynów