WPŁYW TECHNOLOGII NA ROZWÓJ SPORTU.

Zapisz się na pierwszy trening personalny
monitor pracy serca

WPŁYW TECHNOLOGII NA ROZWÓJ SPORTU.

Żyjemy w czasach, w których rozwój technologiczny wkracza w nasze życie, czego najczęściej nie jesteśmy nawet świadomi. Technologia znacząco wpływa także na życie i rozwój sportowców. Istnieją dyscypliny, gdzie rozwój techniki nie ma wpływu na poprawę wyników. Jednak w większości przypadków, tak jak w pływaniu czy chociażby treningach ogólnego przygotowania motorycznego (które powinno być kwintesencją treningu personalnego), wykorzystanie nowinek technicznych znacząco przybliża nas do upragnionego celu.

Jeżeli kiedykolwiek interesowała Cię praca nad wydolnością organizmu zapewne wiesz jak ważny jest pomiar tętna. Tętno, czyli fachowo częstość skurczów serca (HR) – jest wyznacznikiem intensywności treningu aerobowego. Do prawidłowego oznaczenia tego parametru niezbędny jest pulsometr. Pomaga on monitorować intensywność pracy serca a co za tym idzie przemian energetycznych zachodzących w organizmie. Najlepiej sprawdza się podczas treningów o charakterze wytrzymałościowym takich jak np. bieganie. Dlaczego warto trenować z takim „pomocnikiem”? Po przeprowadzeniu testu na HRmax (tętno maksymalne) i ustaleniu odpowiednich zakresów tętna, dużo łatwiej i szybciej uzyskamy pożądany efekt. Podobnie jak w samochodach, najlepszy moment obrotowy uzyskiwany jest w pewnym szerszym lub węższym przedziale obrotów:)

Innym rodzajem urządzenia ułatwiającego trening jest dynamiczna platforma balansowa – Biodex Balance System. Maszyna ta pomaga w dokładny sposób ocenić ale również trenować równowagę i propriocepcję w warunkach klinicznych. Urządzenie jest wyposażone w niestabilne podłoże umożliwiające ocenę zdolności dynamicznego panowania nad ciałem. W czasie rzeczywistym dostajemy informację zwrotną (tzw feed back), która jest niezbędnych elementem procesu reedukacji nerwowo – mięśniowej. Trening proprioreceptywny jest jednym z najważniejszych elementów planu przygotowania sprawnościowego sportowców, a w niektórych przypadkach (np. w narciarstwie alpejskim) całkowicie zdominował pozostałe.

Kolejnym przykładem przydatnego urządzenia, jest analizator zakwaszenia. Analizator zakwaszenia przeznaczony jest do pomiarów koncentracji kwasu mlekowego we krwi kapilarnej (pobieranej z palca lub płatka ucha), ważnego wskaźnika dla treningu wydolności. Zadaniem tego urządzenia jest określenie intensywności przemian beztlenowych, które w niektórych konkurencjach mają znaczenie kluczowe (np. w biegu na 400 m) a w innych są zupełnie niepożądane (np. w maratonie) W tej chwili takie urządzenia dostępne są w formie kieszonkowej i już po zaledwie 45 sekundach uzyskujemy wynik.

Pulsometr jest podstawowym narzędziem trenerów naszego Klubu. Jesteśmy w stanie wykonać również pełną diagnostykę w zakresie analizy zakwaszenia. Platforma Biodex Balance jest wykorzystywana częściej przez rehabilitantów, chociaż niewykluczone że w niedalekiej przyszłości takie urządzenia trafią również do klubów fitness.

Trener Personalny, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

Daniel Tarnawski