M.E.A.T.

Poprzedni artykuł poświęcony był procedurze R.I.C.E.

Kolejnym, alternatywnym sposobem postępowania po urazie jest procedura M.E.A.T. Nazwa pochodzi od pierwszych liter poszczególnych etapów postępowania.

M – movement (ruch): Spokojny, kontrolowany ruch może zapobiegać tworzeniu się tkanki bliznowatej, która zwykle powstaje po długim unieruchomieniu. Przepływ krwi poprawia regenerację uszkodzonych struktur.

E – exercise (ćwiczenia): Odpowiednie ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości w połączeniu z protokołem R.I.C.E. mogą polepszyć funkcje i możliwości obciążenia stawu.

A – analgetics (środki przeciwbólowe): Chodzi o stosowanie środków farmaceutycznych oraz naturalnych suplementów diety o charakterze przeciwbólowym, które nie spowalniają procesu regeneracyjnego (np. paracetamol)

T – treatment (leczenie): Polega na korzystaniu z terapii ciepłem i zimnem według przykładowego schematu: 2 min ciepła na 30 s zimna, powtarzane ok. 10 razy. Poprawia to przepływ krwi, zwiększa odżywienie a tym samym pozwala na szybszą regenerację uszkodzonych tkanek. Można również stosować akupunkturę lub kurację komórkami macierzystymi, która pozwala na odbudowę uszkodzonych struktur i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Zasadnym wydaje się również stosowanie obu procedur, a przynajmniej częściowe wykorzystanie, niektórych etapów w celu zwiększenia skuteczności leczenia.

Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa

fitness klub Ursynów

mgr Marcin Paluch