Dlaczego nie chudnę?

Dlaczego nie chudnę?

Dlaczego nie chudnę – główne problemy odchudzania z perspektywy fizjologii organizmu.

Prawie każda kobieta ma za sobą mniejszą lub większą przygodę z odchudzaniem. Niekiedy są to wymyślne i niestety nieprzemyślane diety, innym razem forsowne ćwiczenia. Jednak czy z punktu widzenia ludzkiego organizmu spadek masy ciała jest zawsze bezpieczny? Przyjrzyjmy się co się dzieje w ciele w trakcie odchudzania? Na jakie problemy możemy napotkać i dlaczego tak trudno schudnąć?

Przyjrzyjmy się najpierw endokrynologii, czyli sprawdźmy czy przyczyną naszych niepowodzeń nie są hormony…

Zaburzenia funkcji tarczycy

Tarczyca jest gruczołem endokrynnym odpowiedzialnym za produkcję i wydzielanie hormonów metabolicznych tj. trijodotyronina – T3 i tyroksynę – T4. Funkcją tych hormonów jest pobudzanie przemiany materii poprzez: zwiększanie syntezy białek we wszystkich tkankach ustroju, nasilanie zużycia tlenu w tkankach.
Dzięki takiemu działaniu hormony tarczycy wpływają na nasz wzrost, dojrzewanie, czynność układu nerwowego, kostnego, mięśni oraz układu krążenia.

Tarczyca stymulowana jest do produkcji tych hormonów przez hormon tyreotropowy tzw. tyreotropinę (TSH) wydzielany przez przysadkę mózgową, a przysadkę mózgową stymuluje hormon podwzgórzowy zwany hormonem uwalniającym tyreotropinę (TRH). Do syntezy hormonów tarczycy, a także dla prawidłowej czynności i budowy gruczołu tarczowego niezbędny jest również jod, który pochodzi najczęściej z pożywienia

Nieprawidłowe działanie tarczycy (niedoczynność tarczycy) zaburza prawidłowy metabolizm. Jednym z objawów jest obniżony apetyt i przybieranie na wadze. Poza zwiększoną masą ciała lub niezdolnością do utraty wagi, można zauważyć: zmęczenie, wypadanie włosów, suchość skóry, bóle stawów i osłabienie mięśni, obfite miesiączki, zwiększoną wrażliwość na zimno, a nawet depresję.

Przy zaobserwowaniu u siebie któregoś z objawów, warto wykonać badania i określić czy zaburzenie dotyczy niedoczynności pierwotnej (dotyczącej samej tarczycy) czy wtórnej (dotyczącej zaburzeń przysadki lub podwzgórza).

W pierwotnej niedoczynności tarczycy stężenie TSH jest wysokie, a stężenia fT3 i fT4 niskie. Zwiększa się również stężenie cholesterolu całkowitego.

We wtórnej niedoczynności tarczycy stężenie TSH jest niskie, a stężenie cholesterolu całkowitego obniżone. Jednocześnie obniżeniu ulegają stężenia innych hormonów tropowych wydzielanych przez przysadkę mózgową. Zawsze powinno być również wykonane usg tarczycy. Warto sprawdzić stan hormonalny gdyż bez stabilizacji hormonalnej zmniejszenie masy ciała jest bardzo trudne.

PCO

Aż 1 z 10 statystycznych kobiet w wieku rozrodczym cierpi na (PCOS) zespół policystycznych jajników. Jest to zaburzenie polegające na zbyt wysokiej produkcji hormonów męskich (androgenów). W PCOs oprócz problemów z owulacją i niepłodnością, często pojawiają się isulinooporność i zaburzenia glikemii

Jakie mogą być objawy? Możesz mieć nieregularne miesiączki, hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie twarzy i ciała, trądzik, a także problemy z zajściem w ciążę, wraz z niewyjaśnionym przyrostem masy ciała. Dlatego też warto sprawdzić czy nie dotyczy Cię PCO.

Inną kwestią powodującą zatrzymanie spadku wagi może być sama dieta. Otóż gdy jest zbyt restrykcyjna powoduje więcej złego niż dobrego.

Spadek metabolizmu

Stosowanie deficytu energetycznego czyli inaczej mówiąc, niższej kaloryczności posiłków prowadzi do mobilizowania przez organizm zapasów energetycznych. Jednak jeżeli deficyt jest zbyt gwałtowny, dochodzi do obniżenia tempa przemiany materii poprzez rozkład masy mięśniowej oraz zmniejszenie syntezy hormonów tarczycy. Obniżenie aktywności tarczycy powoduje spadek temperatury ciała, a w związku z tym obniża się termogeneza i straty energii związane z ogrzaniem ciała.

Wzrost łaknienia w związku ze zbyt dużymi ograniczeniami jedzenia

Ze wzrostem zmęczenia, wiąże się większa ochota na jedzenie. Zmęczony organizm potrzebuje regeneracji, która nieuchronnie wiąże się z większą ilością składników odżywczych. Dodatkowo żywność szczególnie węglowodanowa działa łagodząco i kojąco na organizm.

Zmniejszone spalanie tkanki tłuszczowej

Hormony katecholowe takie jak adrenalina i noradrenalina poprzez oddziaływanie na receptory bata adrenergiczne powodują uwalnianie lipidów z komórek tłuszczowych czyli adipocytów. Jednak wraz z trwaniem deficytu zmniejsza się wydzielanie katecholamin, a szczególnie noradrenaliny co objawia się ogólnym uczuciem zmęczenia. Aby temu zapobiec warto dbać o regularną aktywność fizyczną, która nasila syntezę tych hormonów.

dietetyk

fitness klub Ursynów