Czy stosowanie suplementów przez sportowców jest bezpieczne?

Zapisz się na pierwszy trening personalny

Czy stosowanie suplementów przez sportowców jest bezpieczne?

Suplementy diety nie są przeznaczone dla każdego użytkownika. Powinny być dokładnie dostosowane do celu treningowego i sposobu odżywania. Niestety wiele suplementów diety może zawierać dodatek steroidów anaboliczno-androgennych lub niedozwolonych substancji pobudzających. W ostatnim czasie Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) ogłosił, że kilkanaście procent odżywek i suplementów sprzedawanych na terenie USA i Wielkiej Brytanii zawiera substancje zakazane, których stosowanie może doprowadzić do pozytywnego testu antydopingowego u sportowców. Światowy Kodeks Antydopingowy jako kryterium do umieszczenia na liście zabronionej określa:

• Środki mające działanie maskujące.
• Środki spełniające dwa z poniższych kryteriów:
◦ -mogące poprawiać wyniki sportowe
◦ -stanowiące potencjalne lub faktyczne zagrożenie dla zdrowia
◦ -będące sprzeczne z duchem sportu (World Anty-doping Code, 2003)

W suplementach stosowanych przez sportowców można znaleźć między innymi takie substancje zakazane jak: adrostenedion, dehydroepiandrosteron, efedrynę, strychninę, nandrolon, stanozol, . Mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne jak również kwestię etyki sportowej, warto korzystać tylko i wyłącznie z produktów renomowanych firm, sprawdzonych i dopuszczonych na rynku polskim.

Głównymi skutkami ubocznymi nadużywania preparatów o działaniu anabolicznym są guzy, rak wątroby i żółtaczka (żółte zabarwienie skóry, tkanek i płynów ustrojowych). Dość częste jest również zatrzymanie płynów w organizmie, wysokie ciśnienie krwi, wzrost LDL (złego cholesterolu) oraz spadek HDL (dobrego cholesterolu). Inne mogące się pojawić skutki to guzynerek, ostry trądzik i drgawki. Co więcej, niektóre ze skutków ubocznych są inne dla kobiet i mężczyzn:

• U mężczyzn—obserwuje się kurczenie jąder, mniejszą ilość produkowanej spermy, bezpłodność, łysienie, powiększenie się piersi, wzrost ryzyka, zachorowania na raka prostaty
• U kobiet — pojawienie się zarostu na twarzy, wypadanie włosów, zmiany lub zanik menstruacji, powiększenie łechtaczki, obniżenie głosu.
• U nastolatków — zahamowanie wzrostu poprzez przedwczesne ukształtowanie kośćca i przyspieszone dojrzewanie. Oznacza to, że biorąc anaboliki przed okresem wzrostu nastolatek podejmuje ryzyko pozostania niskim na resztę życia. Co więcej, ludzie, którzy wstrzykują sobie anaboliki, zwiększają ryzyko zarażenia się HIV/AIDS lub żółtaczką, która niszczy wątrobę.

Ustawa o sporcie projekt z 28.08.2009 roku.

Art.246f. §1. Kto małoletniemu uczestniczącemu lub przygotowującemu się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje substancje zabronioną lub stosuje wobec niego metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zapraszam do zapoznania się z podziałem środków wspomagających wg Australijskiego Instytutu Sportu względu na ich efektywność i bezpieczeństwo:

www.ausport.gov.au/ais/nutrition/supplements/classificationsfitness klub Ursynów

Piśmiennictwo:
• Światowa Agencja Antydopingowa http://www.wada-ama.org/en/
• www.olympic.org/uk/organisation/commissions/medical/full_story_uk.asp?id=1296
• www.olimpijski.pl/87_20350.html