Suplementy i sportowcy ?

Suplementy i sportowcy ?

Suplementy diety nie są przeznaczone dla każdego użytkownika. Powinny być dokładnie dostosowane do celu treningowego i sposobu odżywania. Niestety wiele suplementów diety może zawierać dodatek steroidów anaboliczno-androgennych lub niedozwolonych substancji pobudzających. W ostatnim czasie Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) ogłosił, że kilkanaście procent odżywek i suplementów sprzedawanych na terenie USA i Wielkiej Brytanii zawiera substancje zakazane, których stosowanie może doprowadzić do pozytywnego testu antydopingowego u sportowców. Światowy Kodeks Antydopingowy jako kryterium do umieszczenia na liście zabronionej określa:

Środki mające działanie maskujące.
Środki spełniające dwa z poniższych kryteriów:
-mogące poprawiać wyniki sportowe
-stanowiące potencjalne lub faktyczne zagrożenie dla zdrowia
-będące sprzeczne z duchem sportu (World Anty-doping Code, 2003)

W suplementach stosowanych przez sportowców można znaleźć między innymi takie substancje zakazane jak: adrostenedion, dehydroepiandrosteron, efedrynę, strychninę, nandrolon, stanozol, . Mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne jak również kwestię etyki sportowej, warto korzystać tylko i wyłącznie z produktów renomowanych firm, sprawdzonych i dopuszczonych na rynku polskim.

Głównymi skutkami ubocznymi nadużywania preparatów o działaniu anabolicznym są guzy, rak wątroby i żółtaczka (żółte zabarwienie skóry, tkanek i płynów ustrojowych). Dość częste jest również zatrzymanie płynów w organizmie, wysokie ciśnienie krwi, wzrost LDL (złego cholesterolu) oraz spadek HDL (dobrego cholesterolu). Inne mogące się pojawić skutki to guzynerek, ostry trądzik i drgawki. Co więcej, niektóre ze skutków ubocznych są inne dla kobiet i mężczyzn:
U mężczyzn—obserwuje się kurczenie jąder, mniejszą ilość produkowanej spermy, bezpłodność, łysienie, powiększenie się piersi, wzrost ryzyka, zachorowania na raka prostaty
U kobiet — pojawienie się zarostu na twarzy, wypadanie włosów, zmiany lub zanik menstruacji, powiększenie łechtaczki, obniżenie głosu.
U nastolatków — zahamowanie wzrostu poprzez przedwczesne ukształtowanie kośćca i przyspieszone dojrzewanie. Oznacza to, że biorąc anaboliki przed okresem wzrostu nastolatek podejmuje ryzyko pozostania niskim na resztę życia. Co więcej, ludzie, którzy wstrzykują sobie anaboliki, zwiększają ryzyko zarażenia się HIV/AIDS lub żółtaczką, która niszczy wątrobę.

Ustawa o sporcie projekt z 28.08.2009 roku.

Art.246f. §1. Kto małoletniemu uczestniczącemu lub przygotowującemu się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje substancje zabronioną lub stosuje wobec niego metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zapraszam do zapoznania się z podziałem środków wspomagających wg Australijskiego Instytutu Sportu względu na ich efektywność i bezpieczeństwo:

www.ausport.gov.au/ais/nutrition/supplements/classifications

Tekst opracowała mgr inż. Agnieszka Ślusarska
fitness klub Ursynów

Piśmiennictwo:
Światowa Agencja Antydopingowa http://www.wada-ama.org/en/
www.olympic.org/uk/organisation/commissions/medical/full_story_uk.asp?id=1296
www.olimpijski.pl/87_20350.html