Chondroza i chondromalacja rzepki.

Chondroza i chondromalacja rzepki.

Chondroza i zwyrodnienie stawu rzepkowo-udowego są terminami przypisanymi do zmian zwyrodnieniowych powierzchni stawowych rzepki i kości udowej, natomiast chondromalacja to nic innego jak rozmiękanie chrząstki rzepki. Oba te zjawiska chorobowe są przyczyną bólu pochodzącego ze stawu rzepkowo-udowego. Objawy bólowe powstają w wyniku nieprawidłowego przenoszenia sił ze zwyrodniałej chrząstki na podchrzęstną warstwę kości. Uszkodzenie powierzchni stawowej może mieć różne nasilenie- od miejscowego rozmiękania chrząstki do dużych uszkodzeń warstwy kości.

Powstanie chondrozy stawu rzepkowo-udowego jest bardzo zróżnicowane i obejmuje uszkodzenie chrząstki stawowej w następstwie bezpośredniego urazu, zwichnięcia rzepki, nieprawidłowego ustawienia stawu rzepkowo-udowego oraz nawracających podwichnięć rzepki.

Rozpoznanie tego typu urazów obejmuje występowanie następujących objawów:

• ból w przedniej części kolana podczas wykonywania takich czynności jak wchodzenie po schodach, bieganie czy kucanie,
• przebyty uraz kolana lub rzepki,
• wysięki z kolana i trzeszczenie,
• zanik i osłabienie mięśnia czworogłowego uda,
• ból podczas uciskania rzepki (test kompresyjny)

Zapobieganie

Ból występujący w przedniej części kolana ma często charakter przeciążeniowy. Bardzo ważne jest zidentyfikowanie we wczesnym stadium występowania dolegliwości bólowych czynności które je powodują i ograniczenie ich do minimum. Specjalistyczny trening ukierunkowany na wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda oraz na poprawę stabilizacji rzepki zawierający ćwiczenia poprawiające propriocepcję jest istotnym elementem profilaktyki urazów jak i długoterminowej rehabilitacji pourazowej.

Trener osobisty, Trener przygotowanie motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów