Zasady racjonalnego żywienia.

warzywa

Zasady racjonalnego żywienia.

W obecnych czasach głównym priorytetem osób dorosłych jest praca oraz rodzina, gdzie zatracona zostaje troska o własne zdrowie. Coraz częściej chorujemy, a wszystko to jest winą nieprawidłowego odżywiania. Świetnym przykładem potwierdzającym ten fakt są liczne badania prowadzone przez dr Campbella. Udowadnia on w swoich pracach niekorzystny wpływ diety wysoko – mięsnej oraz wysoko – tłuszczowej, która przyczynia się do większości chronicznych chorób układu krążenia oraz rozwoju nowotworów. Wraz z brytyjskim Uniwersytetem w Oxfordzie i Chińską Akademią Medycyny Prewencyjnej przedstawia społeczeństwu fakt, iż dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego jest lekarstwem na wszystkie najgroźniejsze choroby, czyli choroby cywilizacyjne. Lata badań pozwoliły Campbellowi na zaprzeczenie żywieniowym mitom, m.in. geny dziedziczone po rodzicach nie są najistotniejszymi czynnikami determinującymi zapadanie na śmiertelne choroby. Za to zaniedbanie diety może prowadzić do wielu chorób, tzw. dietozależnych. Są to choroby układu krążenia, choroby układu nerwowego, nowotwory, choroby metaboliczne, próchnica zębów, kamica pęcherzyka żółciowego, choroby o podłożu zapalnym, niedokrwistości niedoborowe. Najbardziej znaną chorobą jest otyłość – to wynik dodatniego bilansu energetycznego, czyli spożywania pokarmów o dużej ilości cukrów prostych. Otyłość, nadmierne spożywanie soli kuchennej, wysoki poziom cholesterolu, prowadzi do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy a nawet do zawału serca czy tętniaków. Innym przykładem może być rak piersi, związany z poziomem hormonów żeńskich we krwi, który to determinowany jest przez nasze pożywienie. Natomiast spożywanie produktów mlecznych może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Oto 10 przykazań zdrowego żywienia (Według prof. W.B. Szostaka i prof. B. Cybulskiej):

  1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Różnorodność ta zabezpiecza przed niedoborem składników odżywczych. Specjaliści zalecają około 60 różnych składników miesięcznie.
  2. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone.
    Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem kalorii.
  3. Spożywaj codziennie dwie szklanki mleka.
  4. Dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość błonnika (chleb razowy, płatki zbożowe, warzywa). Błonnik nie ma większej wartości odżywczej, ale ma ogromne znaczenie zdrowotne – np. chroni jelita przed chorobami nowotworowymi.
  5. Codziennie spożywaj dużo warzyw i owoców. Dostarczają one organizmowi witamin, soli mineralnych i błonnika.
  6. Ograniczaj jedzenie, w szczególności produkty zwierzęce, a także zawierające cholesterol.
  7. Unikaj węglowodanów prostych (cukry i słodycze). Unikaj słodyczy, z wyjątkiem miodu.
  8. Ograniczaj spożycie soli. Podnosi ona ciśnienie krwi oraz obciąża nerki.
  9. Unikaj alkoholu, mocnej herbaty i kawy.
    Zastępuj tłuszcze zwierzęce (tłuste sery, masło, mięso) tłuszczami roślinnymi (margaryna, oliwa).
  10. Spożywaj ryby 2-3 razy w tygodniu. Ryby są zdrowszym źródłem białka niż mięso.

Zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie do czynności dnia codziennego aktywności fizycznej, w trakcie której wydzielają się endorfiny, pozwala ustrzec się przed wieloma chorobami. Elementy te wpływają również korzystnie na nasze ogólne samopoczucie i dobry nastrój. Poprawa jakości życia to najlepszy argument, zachęcający do wprowadzenia kilku małych zmian w swojej diecie.

Trener Personalny, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

Daniel Tarnawski