Psychologiczny aspekt odchudzania (część 1).

odchudzanie

Psychologiczny aspekt odchudzania (część 1).

Wiele osób borykających się z problemem nadwagi pomimo ogromnych chęci nie potrafi schudnąć. Ich starania trwają czasem i latami, podczas których narasta poczucie zniechęcenia i przekonanie o własnej nieudolności. Sukcesy innych wpędzają nas w jeszcze większe kompleksy, drastycznie spada nasza samoocena, zaczynamy czuć się gorsi, przytłacza nas poczucie winy i frustracja. Stopniowo dochodzimy do wniosku, że jakakolwiek zmiana na lepsze w naszym wypadku jest niewykonalna.

Jeżeli wszelkie niezbędne badania są wykonane, a gospodarka hormonalna funkcjonuje w normie, problem najczęściej tkwi w naszej głowie. W przypadku gdy organizm jest zdrowy, by schudnąć należy zredukować ilość spożywanych kalorii, wprowadzić regularne posiłki, jeść pełnowartościowe produkty i w miarę systematycznie ćwiczyć. Na pozór niezbyt skomplikowane ¬- dlaczego więc nam to nie wychodzi? Czemu mimo starań stoimy w miejscu lub posuwamy się naprzód jedynie o milimetry?

Jeżeli chcemy dokonać zmiany, musimy najpierw uświadomić sobie kilka aspektów:

Pierwsza sprawa to wzięcie całkowitej odpowiedzialności za swoją nadwagę. Wszystkie wypierane ze świadomości momenty, kiedy nie stosujemy się do zaleceń trenerów i dietetyków, podjadamy by zabić stres lub smutek, jesteśmy niesystematyczni w naszych wysiłkach, leniwi, tłumaczymy nasze postępowanie brakiem czasu – wszystkie te momenty słabości składają się na naszą nadwagę. Ponosimy proste konsekwencje naszego postępowania. Musimy uświadomić sobie, że my i tylko my jesteśmy kowalami naszego losu i od nas zależy sukces lub porażka.

Druga rzecz, gdy już weźmiemy na siebie odpowiedzialność za nasz wygląd i zdrowie, to konieczność odpuszczenia. Musimy po prostu sobie wybaczyć. Jest to niezbędne, by wyeliminować stres i drążące nas poczucie winy. Jak bardzo negatywny wpływ na nasz organizm ma stres nauka dowiodła niejednokrotnie. Jest on przyczyną większości chorób, odpowiada także za zablokowanie psychologiczne i niemożność podjęcia kreatywnych działań. Musimy go wyeliminować. Presja i stres nie pomogą nam w odchudzaniu. Możemy sobie powiedzieć, że to jacy teraz jesteśmy jest konsekwencją tego, jacy byliśmy. To jacy będziemy jutro zależy od tego, co zrobimy dzisiaj. Chwila działania jest tu i teraz. Przeszłość jest martwa i nie należy jej rozpamiętywać. Nie bądźmy dla siebie zbyt surowi, nie krytykujmy za przewiny, które miały już miejsce. Spójrzmy na siebie nieco przychylniej. To właśnie dziś decydujemy o tym kim chcemy być w przyszłości. Każda, nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku – pochwalmy się za to, że pragniemy ten krok zrobić. Doceńmy nasze zaangażowanie. Nie skupiajmy się nadmiernie na problemie, nie prowadzi to nas do sukcesu, a wręcz przeciwnie. Dobrym przykładem są osoby pragnące rzucić palenie. Otóż niejednokrotnie, gdy skupiają się na swym nałogu i tym, że powinni go zaprzestać, paradoksalnie zaczynają palić więcej. W wielu klinikach doszukuje się u pacjentów związków pomiędzy samo osądzaniem za złe postępowanie a nadwagą, inni pacjenci rekompensują sobie nadmiernym jedzeniem pustkę w życiu itp. Takie podejście jest tylko zbędnym jątrzeniem sprawy i nadawaniem większego znaczenia problemowi. Aby osiągnąć zamierzony cel skupiajmy się na rzeczach, które chcemy, a nie na tych których nie chcemy. Zastąpmy myślenie: jestem gruby,na: chcę tak postępować, by mieć szczupłą, piękną sylwetkę. Nie oceniajmy się: i znów zrobiłem źle, lecz: co mogę zrobić, by było jeszcze lepiej?

Gdy uporamy się już z aspektem zrozumienia i zaakceptowania przyczyn naszej otyłości, pozostaje to co najważniejsze, czyli praktyka. Jak zacząć? Na początek dobrze jest skorzystać z usług trenera indywidualnego, gdyż potrzeba nam kogoś, kto pomoże wystartować. Dużo łatwiej dotrzymać słowa danego komuś innemu, niż samemu sobie np. przyjść na spotkanie o wyznaczonej godzinie. Druga sprawa to kwalifikacje; jeżeli sami ich nie posiadamy, potrzebna będzie nam osoba, która ułoży trening, dietę i będzie czuwać nad poprawnym wykonywaniem ćwiczeń.

W kolejnym artykule podejmę temat fizjologicznych mechanizmów rządzących naszymi zachowaniami w aspekcie odchudzania.

Trening przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów