ODNOWA BIOLOGICZNA PO PRZETRENOWANIU.

odnowa biologiczna

ODNOWA BIOLOGICZNA PO PRZETRENOWANIU.

Każda świadoma osoba powinna wiedzieć, że jeśli chce osiągnąć sukces – wspaniałą sylwetkę, musi postawić sobie cel treningowy i dążyć do niego. Mobilizując mięśnie do wzrostu, trzeba obciążać je do granic możliwości. Skrupulatnie, dzień po dniu, wykonujemy ćwiczenia i trzymamy się zaleceń ustalonych przez trenera. Ciężki trening to podstawa, ale nie za wszelką cenę. Przetrenowanie może spotkać każdą osobę, niekoniecznie zawodowego sportowca. Zmęczenie jest stanem przemijającym. Należy pamiętać o rozważnym odżywianiu, suplementacji oraz bardzo ważnej i często pomijanej odnowie biologicznej.

Odnowa biologiczna to procesy, które mają na celu wspomaganie regeneracji organizmu. Należą do niej między innymi zabiegi fizykoterapeutyczne:

• masaż manualny
• masaż wirowy
• masaż podwodny
• masaż ciśnieniowy
• elektrostymulacja
• działanie bodźców zimnych
• bodźce ciepłe i gorące
• natryski
• nagrzewanie ciepłem suchym – sollux
• naświetlanie promieniami ultrafioletowymi
• naświetlanie światłem spolaryzowanym
• kąpiele ciepłe
• kąpiele solankowe
• kąpiele gorące
• sauna

Niektóre z tych zabiegów można wykonać bez specjalnych skierowań. Sauna fińska jest znaną i najczęściej stosowaną formą odnowy biologicznej. Pomaga przede wszystkim w stanach przemęczenia mięśni – w trakcie seansu przez skórę usuwane są toksyny. Zabieg ten polega na naprzemiennym nagrzewaniu ciała za pomocą gorącego suchego powietrza oraz ochładzaniu go. Kąpiele w saunie powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrost tętna oraz temperatury ciała od 0,5 do 2° C, wydzielają się również hormony takie jak adrenalina, prolaktyna czy endorfiny. Temperatura w saunie wynosi od 60 do 110° C. Jednorazowy pobyt nie powinien przekraczać 12 minut, następnie konieczne jest schłodzenie ciała pod zimną wodą.

Kąpiele solankowe są również popularną metodą stosowaną po intensywnym wysiłku fizycznym, które są dostępne bez konieczności udawania się do drogich ośrodków SPA. Najczęściej możemy skorzystać z nich na ogólnodostępnych basenach. Kąpiel w solance zmniejsza wrażliwość i pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych. Sól zawarta w solance ma pozytywny wpływ między innymi na odżywienie ścięgien i przyczepów mięśniowych, normalizuje także ciśnienie tętnicze. Solanki stosuje się również w przewlekłych chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych oraz w rekonwalescencji po ciężkich chorobach czy otyłości. Pierwsze zabiegi powinny trwać ok. 10 minut i stopniowo zalecane jest ich wydłużanie, dochodzące maksymalnie do 20 – 30 minut.

Do środków odnowy biologicznej zaliczamy także wizyty u psychoterapeuty – psychorelaksację. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie psychosomatycznym skutkom stresów są treningi relaksacyjne, które mają na celu poprawę umiejętności radzenia sobie ze stresem, niepowodzeniem i sukcesem. Wybór metody relaksacyjnej zależy od specjalisty w tej dziedzinie. Najpopularniejszą i dostępną metodą relaksu jest joga. To jedna z technik kilkunastominutowego relaksu, która pozwala na zmniejszenie zużycia tlenu oraz tętna, zwolnienie rytmu oddychania oraz rozluźnienie mięśni dzięki obniżeniu poziomu kwasu mlekowego.

Kolejnym elementem odnowy biologicznej jest krioterapia całego ciała, czyli kriokomora. Ta ogólnoustrojowa metoda leczenia wykorzystuje terapeutyczne działanie niskich temperatur. Zabieg wykonuje się w specjalnych komorach, w których temperatura pomieszczenia wynosi poniżej -118° C. Komory mogą być oziębiane za pomocą ciekłego azotu lub zimnego powietrza. Czas trwania zabiegu na początku to 30 sekund, następnie wydłuża się do 3 minut. Oprócz kwestii czasu, ważny jest odpowiedni strój. Osoba pragnąca skorzystać z kriokomory powinna być ubrana w strój kąpielowy, rękawiczki, skarpetki, nauszniki, drewniane klapki oraz maskę chirurgiczną wyłożoną dodatkowo gazikami (w trakcie zabiegu wymaga się powolnego i płytkiego oddychania). Po wyjściu z komory obserwuje się zwiększenie zakresu ruchów. Wizyty w kriokomorze wykorzystuję się głównie przy wspomaganiu treningu wytrzymałościowego i siłowego, regeneracji potreningowej oraz w leczeniu zapalenia stawów spowodowanych przetrenowaniem. Zabiegi te stosuje się także w przypadku przeciążeń narządu ruchu (naciągnięcie lub naderwanie mięśni). Przed seansem w kriokomorze należy skonsultować się z lekarzem by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Są nimi: choroby serca (zaburzenia rytmu serca, stan po zawale mięśnia sercowego), choroby płuc, stany gorączkowe, otwarte rany i owrzodzenia oraz zmiany zakrzepowo- zatorowe i zapalne w układzie żylnym.

Odnowa biologiczna to proces, na który składa się wiele zabiegów. Jeżeli czujesz, że Twoje ciało nie pracuje tak jak zaplanowałeś i „włącza” Ci się czerwona lampka, nie czekaj – najprostszym sposobem będzie konsultacja z trenerem, on na pewno zaproponuje dobre rozwiązanie. Odnowa biologiczna pomoże nie tylko wrócić do formy fizycznej, ale także psychicznej.

Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

Daniel Tarnawski