FITNESS JAKO FORMA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.

Jane Fonda

FITNESS JAKO FORMA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.

Fitness zrodził się jako idea do promowania aktywności fizycznej już w latach 60-tych XX wieku. Słowo „fit” z języka angielskiego oznacza bycie sprawnym i zdrowym poprzez indywidualny dobór ćwiczeń. Taka definicja nie jest skonkretyzowana, ponieważ sprawność naszego organizmu nie ogranicza się wyłącznie do aktywności fizycznej. Na to pojęcie składa się także dobrze rozumiane „zdrowe odżywianie” oraz ogólna sprawność psycho-fizyczna.

Dla niektórych, w warunkach dzisiejszej rzeczywistości, fitness to styl życia czyli osiągnięcie optymalnego poziomu funkcjonowania organizmu na trzech płaszczyznach: fizycznej (fitness fizyczny), umysłowej (fitness umysłu) i emocjonalnej (fitness uczuć). Równowaga w tych wszystkich składowych oznacza dla człowieka funkcjonowanie w zgodzie z własnym organizmem, a tym samym osiągnięcie stanu zapewniającego optymalną ilość energii potrzebnej do życia.


Początkowo termin „fitness” łączono z rozpowszechniającą się dynamicznie w Stanach Zjednoczonych formą ćwiczeń z elementami gimnastyki czyli aerobikiem. Twórcą tego typu form ruchu był dr Kenneth Cooper, lekarz w Narodowej Agencji Kosmonautyki USA, odpowiedzialny za opracowywanie programów kondycyjnych dla kosmonautów. Jego autorski program ćwiczeń opierał się na zaangażowaniu układu krążenia i oddychania w taki sposób, aby maksymalnie podczas wysiłku wykorzystać możliwości tlenowe organizmu. Taki rodzaj ćwiczeń „aerobowych” inaczej tlenowych pozwalał na uniknięcie niepożądanych faz niedotlenienia organizmu.

Dr Kenneth Cooper uznawany jest za twórcę „aerobiku”, ale to słynna amerykańska aktorka Jane Fonda dzięki swojej popularności rozpropagowała ćwiczenia gimastyczne w rytm muzyki. W 1979 roku Fonda pierwszy raz odwiedziła klub w którym odbywały się takie właśnie zajęcia dla kobiet. Zafascynowana tego rodzaju formą wysiłku otworzyła własne studio „Fonda’s Studio” w Los Angeles.

Wykorzystując ogromną popularność występowała w telewizji, wydawała książki i kręciła kasety wideo z ćwiczeniami. Miliony ludzi w całych Stanach Zjednoczonych dowiedziało się o aerobiku i podejmowało aktywność fizyczną przed ekranem telewizora. Europejską prekursorką ćwiczeń aerobowych przy muzyce była gwiazda magazynu dla panów Sydney Rome.

Po latach świetności nastała stagnacja z powodu nagłego spadku zainteresowania aerobikiem. Argumentowano to wysoką kontuzjogennością podczas wykonywania ćwiczeń. Taką sytuacje zmieniła właścielka jednego z pierwszych centrów fitness w USA – Karen Vioght. Dzięki współpracy z lekarzami z Los Angeles i San Diego dopracowała ćwiczenia i wprowadziła choreografię, która znacznie zmniejszyła ryzyko występowania urazów.

Do Polski aerobik dotarł w 1981 roku dzięki absolwentce Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie Hannie Fidusiewicz, która jako pierwsza ukończyła profesjonalny kurs aerobiku odbywający się w Paryżu. Dzięki jej inicjatywie w 1983 roku powstał pierwszy w Polsce fitness klub – Fitness Klub „POD SKOCZNIĄ” w Warszawie. Pomimo małego zakresu usług klub znalazł dużą ilość entuzjastów i ciągle się rozwijał.

Przez kolejne lata rynek fitness rozwijał się płynnie i energicznie, powstawały nowe placówki świadczące coraz szerszą gamę usług. W efekcie obok tradycyjnych zajęć grupowych przy muzyce powstawały sale do ćwiczeń siłowych, z których oferty chętnie korzystali mężczyźni. Poprzez takie działania klienci mogli dostosować rodzaj ćwiczeń do aktualnych możliwości oraz oczekiwań.

Na koniec, należy pamiętać o różnicy znaczeń między „fitnessem” a „aerobikiem”, Bycie „fit” to pojęcie o dużo szerszym znaczeniu. Dzisiaj to wszystko co określa sie mianem „fitness” można zawrzeć w poniższym schemacie:

F – flexibility – elastyczność;
I – independence – niezależność;
T – taste of life – smak życia;
N -naturality – naturalność;
E – energy – energia;
S – strength – siła;
S – stopaging strategy of life – sposób/strategia mająca na celu opóźnienie procesów starzenia

Trener personalny, Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Łukasz Rojek