URAZY BARKU W PIŁCE RĘCZNEJ.

volleyball

URAZY BARKU W PIŁCE RĘCZNEJ.

Za nami zmagania naszych rodaków w Katarze, w ramach zakończonych właśnie Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. Polska po pasjonującym i dramatycznym meczu w walce o trzecie miejsce pokonała Hiszpanię. Jednak nie do meczu chcę nawiązywać lecz do kontuzji, które zdarzyć się mogą piłkarzom podczas rozgrywek. Uwagę chcę skupić na kończynie górnej – konkretnie obręczy barkowej, gdyż w tej dyscyplinie właśnie ta partia ciała narażona jest często na urazy. Ma to związek z ilością oddanych rzutów, siłą i kątami pod jakimi oddawany jest rzut czy atakami przeciwnika na „rzucającą” rękę. Prowadzi to często do urazów stawu ramiennego, przeciążeń w obrębie dłoni i przedramienia oraz złamań przeciążeniowych. Przeważnie są to naderwania, entezopatie związane z ogromnymi siłami towarzyszącymi rzutom. Zdarzają się również upadki na wyciągniętą rękę.

Oczywiście tego typu urazy zdarzyć się mogą niemal w każdej dyscyplinie. Należy zwrócić uwagę, iż staw ramienny jest bardzo ruchomy i nie ma jako takiego zabezpieczenia kostnego przed urazem. Mięśnie i więzadła stanowią ochronę tego stawu. Krótko przedstawię jedną z możliwych kontuzji.

ZWICHNIĘCIE BARKU

Występuje wtedy gdy głowa kości ramiennej przemieszcza się w stawie ramiennym względem łopatki. Zwykle towarzyszy temu uszkodzenie torebki stawowej, obrąbka, więzadeł, kości, naczyń krwionośnych, nerwów i ścięgien. Objawy to widoczne przemieszczenie barku, unieruchomienie ręki, wyraźny ból. Przyczyną takiego stanu może być uraz tułowia lub ramienia, amortyzowanie upadku ręką (najczęściej przy odwiedzionym ramieniu).

Jeżeli chodzi o leczenie to zwykle niezbędna jest operacja chirurgiczna, przerwa w treningach, unieruchomienie ramienia, opatrunek, leki przeciwzapalne.

Co do ćwiczeń to gdy jest to możliwe rozpoczynamy od zamkniętych łańcuchów kinematycznych, nie przekraczając granicy bólu.

Każda kontuzja zostawia trwałe ślady, dlatego warto minimalizować jej skutki i prawdopodobieństwo wystąpienia poprzez odpowiednie wzmacnianie mięśni, dbanie o właściwy zakres ruchu i rozciąganie.

Trener personalny, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Marcin Paluch