TRENING UZUPEŁNIAJĄCY DLA OSÓB ĆWICZĄCYCH SZTUKI WALKI.

Zapisz się na pierwszy trening personalny
MMA

TRENING UZUPEŁNIAJĄCY DLA OSÓB ĆWICZĄCYCH SZTUKI WALKI.

Osobom trenującym sztuki walki zazwyczaj zależy na uzyskaniu szybkości, dynamiki, wytrzymałości i tzw. „mocy” niż jako takiej siły i masy. Pomijam tu oczywiście kwestie przygotowania do zawodów, gdzie w zależności od kategorii zrzuca się bądź przybiera na wadze, czy też rodzaju sztuk i sportów walki, gdzie konkretna waga lub postura jest wymagana.

Moc w sztukach walki można by określić jako zdolność do wykonania działania w jak najkrótszym przedziale czasu. Skupia więc ona w sobie dynamikę, szybkość i wytrzymałość.

Obecnie szczególnie popularne MMA uczyniło szczególnie ważną kwestię kształtowania mocy. Reguły walki sportowej są tu o wiele bardziej liberalne niż w klasycznych konkurencjach. Co druga aktywna osoba, jeżeli nie ćwiczy obecnie to przynajmniej miała krótką „przygodę” ze sztukami walki, przy czym najczęściej jest to MMA (wliczając w to dyscypliny wyłącznie parterowe), boks tajski i krav maga. Boks i kickboxing są na drugim miejscu, o karate i kung fu coraz mniej się słyszy. Dawne szkoły i systemy modernizują się na rzecz tzw. sportowej walki wszechstylowej, opartej na regułach MMA. Coraz częściej w MMA można spotkać elementy zaczerpnięte z capoeiry i taekwondo. Odchodzi się od dawnej metody trenowania: oddzielnie stójki, oddzielnie klinczu i parteru. Treningi są całościowe, skupiają się na równomiernym rozwoju zawodnika w każdej ze sfer i płynnego przechodzenia z jednej do drugiej. Metoda ta pozwala na wytrenowanie zawodników wspaniale rozwiniętych i skutecznych, którzy to z roku na rok coraz bardziej zaskakują swymi umiejętnościami.

Trening uzupełniający do sportów walki powinien bazować na kilku zasadach. Przede wszystkim należy „pogodzić” siłę z szybkością. Wyklucza to prowadzenie treningu wyłącznie według zasad Joe Weidera i klasycznego bodybuildingu. Przygotowanie do walki musi wiązać się z wypracowaniem siły funkcjonalnej. Istotne jest by:
• wykonywać ćwiczenia dynamiczne (rwania, zarzuty, wymachy z kettlebells, skoki, sprawle, pompki z przeskokami)
• wykonywać treningi szybkościowe, najlepiej połączone z interwałami
• ćwiczyć na obciążeniach nie większych niż 30 – 60% ciężaru maksymalnego
• stopniowo skracać długość odpoczynku między ćwiczeniami
• stosować ćwiczenia wielostawowe, a nie tak jak w kulturystyce izolowane
• stosować serie łączone np. ćwiczeń wielostawowych z dynamicznymi
• każde powtórzenie treningowe starać się wykonywać z maksymalną prędkością
• dokładnie rozciągać i rozluźniać ćwiczone partie po treningu

Poniżej zamieszczam przykładowy trening dla osób początkujących i średniozaawansowanych, będący uzupełnieniem do treningu sportów walki. Pomoże on zwiększyć siłę funkcjonalną i poprawić kondycję. Ćwiczenia wykonujemy w 1 do 5 seriach, zgodnie z zasadą progresji wraz z rozwojem ćwiczącego. Treningu nie należy wykonywać częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

1. Rozgrzewka – skakanka 8 min.
2. Podciąganie na drążku uchwytem neutralnym (1-4 x 6-10 p.) + pompki na poręczach (1-4 x 6-10 p.); przerwy między seriami = 60 s.
3. Clean and jerk (podrzut sztangi) (1-4 x 10-16 p.) + przysiad z wyskokiem (1-4 x 10-20 p.); przerwy między seriami = 60 s.
4. Walka z cieniem 1,5 – 3 min ze sztangielkami 1 kg.
5. Wiosłowanie sztangą (1-4 x 10-16 p.) + pompki z podporem jednostronnym na piłce lekarskiej (1-4 x 8 – 16 p.); 60 s. przerwy
6. Przeskoki na stepie (1-4 x 10-16 p.) + skrętoskłony na mięśnie brzucha z piłką lekarską (1-4 x 10-20 p.); 60s. przerwy
7. Bieżnia 1,5 – 3 min (90-95% HR max) + walka z cieniem 1,5 – 3 min (1-5 razy całość)

Trening przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów