TRENING TABATA – CZTEROMINUTOWY TRENING METABOLICZNY.

Zapisz się na pierwszy trening personalny

TRENING TABATA – CZTEROMINUTOWY TRENING METABOLICZNY.

Nazwa treningu Tabata pochodzi od nazwiska znanego japońskiego naukowca dr Izumi Tabaty, współpracującego z krajową kadrą olimpijską w National Institute of Fitness and Sports w Tokio. Do zadań dr Tabaty należało m.in. przygotowanie fizyczne zawodników przed ważnymi imprezami sportowymi.

Podstawowym założeniem treningu Tabaty jest połączenie treningu aerobowego (tlenowego) i anaerobowego (beztlenowego). Fenomen tej metody opiera się na czasie trwania całego treningu, który wynosi jedynie 4 min! Kolejną zaletą jest fakt, iż jest to trening „prawie” dla każdego, zarówno wyczynowego sportowca jak i osoby, która w krótkim czasie chce poprawić swoje wyniki i sylwetkę.

3 proste zasady treningu Tabaty:

– w ciągu 20 sekund wykonujemy maksymalną liczbę powtórzeń danego ćwiczenia,
– przerwa pomiędzy kolejnymi seriami wynosi 10 sekund,
– wykonujemy 8 serii

Pomimo prostych zasadach musimy pamiętać o odpowiednim doborze ćwiczeń, które powinny:

– angażować jak największe grupy mięśniowe,
– aktywować pracę mięśni równomiernie tzn. nie można dopuścić do sytuacji, gdy lokalne zmęczenie małej grupy mięśniowej ogranicza nam ilość e pracy wykonanej przez wszystkie mięśnie,
– być bezpieczne dla ćwiczącego; w każdym momencie powinniśmy móc przerwać wysiłek i rozpocząć kolejną serię bez ryzyka urazu lub kontuzji.

Idealnym ćwiczeniem do wykonania treningu Tabata jest przysiad z hantlami trzymanymi z przodu. Odpadają: martwe ciągi, ćwiczenia izolowane oraz ćwiczenia w których przygotowanie się do wykonania ruchu zajmuje zbyt dużo czasu np. klasyczny przysiad ze sztangą.

Podsumowując: trening dr Tabaty jest doskonałym połączeniem treningu interwałowego kształtującego zarówno wytrzymałość tlenową, jak i beztlenową co w konsekwencji ma wpływ na poprawę metabolizmu. Bez wątpienia taki program treningowy ze względu na wysoką intensywność nie jest kierowany do osób początkujących i tych po świeżo przebytych urazach.

Trening przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów