Jak zostać trenerem personalnym?

Zapisz się na pierwszy trening personalny

Jak zostać trenerem personalnym?

Dobry trener personalny to osoba o bardzo szerokiej i bogatej wiedzy z zakresu sportu, suplementacji, zdrowego żywienia i fizjoterapii. To przekłada się na kompleksowe podejście do treningu i regeneracji, dzięki któremu dana osoba osiąga zamierzone cele w sposób zorganizowany i bezpieczny, a zmiana nawyków jest trwała i skutkuje poprawą stanu zdrowia i sylwetki.

Marzysz o karierze trenera personalnego? Zastanawiasz się, gdzie zdobyć odpowiednie kompetencje i uprawnienia do wykonywania tego zawodu?

Kto może zostać trenerem personalnym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami profesja trenera personalnego uznawana jest za zawód wolny, nieregulowany prawnie. Taki stan rzeczy skutkuje bardzo ułatwionym dostępem do zawodu, który może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od wykształcenia. De facto, od strony formalnej, od trenera personalnego rozpoczynającego karierę w zawodzie nie wymaga się wykształcenia kierunkowego, ani ukończenia żadnych kursów. Nie oznacza to jednak, że klienci są skłonni korzystać ze wsparcia przypadkowych osób bez formalnie potwierdzonej wiedzy i kompetencji, czy też doświadczenia w sporcie.

Trener osobisty w dużej mierze odpowiada za zdrowie swoich podopiecznych, dlatego powinien posiadać jak najlepszą wiedzę i stale podnosić swoje kompetencje. W przeciwnym razie zostanie szybko zweryfikowany przez rynek. Najlepszym tego przykładem są oferty pracy w klubach fitness i siłowniach, które wymagają od aplikujących kandydatów poświadczenia swoich kwalifikacji odpowiednimi dyplomami i certyfikatami. Co ważne, nie wymaga się od trenera personalnego ukończenia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego, choć taka pozycja w życiorysie jest dużym atutem i z pewnością przemówi na korzyść danego kandydata. Podobnie z resztą, jak studia na kierunkach takich, jak fizjoterapia czy dietetyka. Kierunki te są naturalnie powiązane z tematyką sportu i dbania o dobrostan organizmu, w związku z czym stanowią bardzo dobry fundament do budowania dalszej specjalizacji w zawodach związanych ze sportem.

Jakie cechy powinien mieć trener personalny?

Bogata wiedza i nienaganna sylwetka to za mało, żeby zostać dobrym trenerem personalnym. W tym zawodzie obok tzw. kompetencji twardych (wiedzy z zakresu sportu, żywienia, suplementacji i fizjoterapii) bardzo istotne są kompetencje miękkie. Na pierwszy plan wysuwa się łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Dzięki niej trener buduje relację z klientem, w której zarówno on, jak i klient czują się swobodnie. Taka relacja bardzo często przekłada się na długoterminową współpracę. Należy przy tym pamiętać, że trener personalny cały czas pracuje z ludźmi. Ten profil aktywności zawodowej wiąże się z różnorodnymi sytuacjami stresowymi, dlatego dobry trener powinien być odporny na stres i posiadać umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Odpowiedzialność to kolejna z cech kluczowych w zawodzie trenera personalnego. Przygotowując plany treningowe, żywieniowe czy doradzając określoną suplementację trener odpowiada za zdrowie i dobre samopoczucie swoich podopiecznych.

Nieoceniona w pracy trenera jest umiejętność mądrego motywowania. Jako ludzie jesteśmy bardzo różni, różnie reagujemy na określone bodźce. Dla jednych motywacją jest przysłowiowy kij, dla innych marchewka. Rolą trenera jest skuteczne, pozytywne motywowanie podopiecznych do osiągania sukcesu.

Czy trener personalny musi się stale uczyć?

Branża sportowa rozwija się bardzo dynamicznie. Zmieniają się trendy, możliwości… Nauka wciąż bada i weryfikuje poprawność poszczególnych technik pracy z ciałem oraz ich efektywność. To wszystko sprawia, że zawód trenera personalnego wiąże się z koniecznością nieustannego zdobywania wiedzy i weryfikowania dotychczasowych praktyk. Dlatego trener osobisty powinien lubić się uczyć i być osobą otwartą na zmiany.