Niezwykłe właściwości oleju lnianego.

Niezwykłe właściwości oleju lnianego.

Olej lniany już w czasach starożytnych ceniony był przez Greków i Rzymian ze względu na swe odżywcze i zdrowotne właściwości, a także dobroczynny wpływ na wygląd i urodę. Pierwsze udokumentowane doniesienia o leczeniu przy użyciu siemienia lnianego datowane są na VII wiek p.n.e. Dobroczynne właściwości oleju lnianego spowodowane są zawartością w nim bioaktywnych związków, z czego większość to nienasycone kwasy tłuszczowe i lignany lniane. Olej lniany tłoczony na zimno i nieoczyszczony bije rekordy pod względem zawartości kwasów omega-3, których na 1 litr jest ponad 50% (to dwa razy więcej niż w oleju z wątroby rekina). Kwasów omega-6 jest w nim około 150 ml na litr, kwasów omega-9 około 170 ml. Pozostałe nasycone kwasy tłuszczowe stanowią około 10%.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym przekształcają składniki pokarmowe na energię, wspomagają wzrost mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej i zapobiegają powstawaniu nowej. Biorą udział w transporcie tlenu, produkcji hemoglobiny przez co zwiększa wydolność oraz wytrzymałość organizmu. Poprzez zwiększenie ilości transportowanego przez krew tlenu skracają czas regeneracji. Składniki oleju lnianego wspomagają procesy trawienne, aktywizują przemianę materii, co zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, a nawet może powodować ich rozpuszczanie. Spożywanie oleju lnianego wzmacnia, regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego, przeciwdziała też tworzeniu się hemoroidów.

Olej lniany stosowany jest także jako remedium na mrowienia i drętwienia kończyn. Pomaga również w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, depresje czy też uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę. Kwas omega-3 jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Jego niski poziom powoduje m. in. zmiany nastroju, osłabienie pamięci, problemy ze wzrokiem oraz z występowaniem schorzeń neurologicznych. Kwas omega-3 hamuje ponadto agregację i adhezję płytek krwi, obniża poziom trójglicerydów i „złego cholesterolu”, podnosi za to poziom tzw. „dobrego cholesterolu”, co skutecznie przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej. Olej lniany skutecznie zapobiega powtórnemu zawałowi serca oraz działaj antyarytmicznie. Wpływa na rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego.

Spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko zgonu po przebytym zawale i ryzyko nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia. Pomaga również przywrócić równowagę hormonalną i zaburzone proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie. Korzystnie wpływa na odtłuszczanie wątroby.

Pionierką badań nad olejem lnianym w XX wieku była dr Johanna Budwig (1909-2003), niemiecka biochemik nominowana za swoje odkrycia do Nagrody Nobla aż siedmiokrotnie. Do tej pory uważana jest ona za największy autorytet w dziedzinie biochemii tłuszczów oraz w leczeniu chorób cywilizacyjnych za pomocą diety. Dieta dr Budwig polega na spożywaniu pokarmów bogatych m. in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty. Dr Budwig we własnej klinice wygłosiła publiczne stwierdzenie, któremu nikt dotąd nie zaprzeczył, że aż 90% pacjentów z nowotworami w stanach krytycznych zostało wyleczonych dzięki jej metodom. Ponadto, jej terapie dietetyczne okazywały się skuteczne w wypadku arteriosklerozy, miażdżycy, cukrzycy, dermatozy i wielu innych chorób cywilizacyjnych.

Odkrycia dr Budwig godziły w interesy przemysłu spożywczego, a przede wszystkim producentów tłuszczów spożywczych. Przysporzyło jej to wielu wrogów, którzy uparcie starali się ośmieszyć i nie dopuścić do rozpowszechnienia się jej innowacyjnych odkryć. Na szczęściem nie doszło to do skutku i rzesze naukowców z całego świata idąc za jej przykładem rozpoczęły prace badawcze nad rolą kwasów tłuszczowych w zdrowiu i życiu człowieka.

Dr Budwig za przyczynę większości przewlekłych chorób, w tym nowotworów, winiła nadmierną produkcję oksydazy. Substancjami rozkładającymi oksydazę są produkowane przez organizm enzymy, w których skład wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe. Skuteczność ich jest jednak warunkowana – nie mogą zostać ogrzane, gotowane, ani potraktowane azotanami (np. dodawanymi do mięsa w procesie konserwacji).

Finalnym odkryciem Dr Budwig była tzw. „Pasta”, powstała z dwóch naturalnych składników: oleju lnianego i chudego twarogu, które po zmiksowaniu powodują związanie nienasyconych kwasów tłuszczowych z białkami. W efekcie takiego zabiegu tłuszcz staje się rozpuszczalny w wodzie, co umożliwia jego bardzo szybkie i pełne przyswajanie w układzie pokarmowym oraz późniejszy transport we krwi i limfie.

Na podstawie długoletniej praktyki klinicznej dieta dr Budwig sprawdza się zarówno profilaktycznie oraz jako remedium na dolegliwości. Znalazła ona zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń: nowotwory łagodne i złośliwe, miażdżyca, atak i zawał serca, arytmia, otłuszczenie wątroby, astma oskrzelowa, problemy trawienne, wrzody żołądka, wady wzroku i słuchu, choroba Alzheimera, artretyzm, problemy dermatologiczne, schorzenia wieku starczego, stwardnienie rozsiane, reakcje autoimmunologiczne, schorzenia woreczka żółciowego, schorzenia prostaty, cukrzyca, depresja.

Olej lniany, po części dzięki dr Budwig, jest w chwili obecnej obiektem badań na całym świecie. Pracuje się nad nim między innymi w Duke University w Stanach Zjednoczonych, z którego to jakiś czas temu wyszła cenna informacja, iż: „bogata w siemię lniane dieta blokuje wzrost i rozwój raka prostaty u myszy”.

Z różnego rodzaju bogactw dostarczanych nam przez naturę, siemię lniane z pewnością zajmuje miejsce w czołówce. Zachęcam do zapoznania się z jego potencjałem i stosowania go w życiu codziennym. Efekty są pewne, a w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną mogą zostać zwielokrotnione.

Trening przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów