Wysiłek fizyczny w czasie upałów.

Zapisz się na pierwszy trening personalny

Wysiłek fizyczny w czasie upałów.

Długo oczekiwana wiosna już na dobre zawitała i szybko zaczyna przekształcać się w słoneczne lato temperatura na zewnątrz znacznie wzrasta i zachęca nas do trenowania na świeżym powietrzu. O ile trenowanie w takich warunkach wczesnym rankiem bądź wieczorem jest raczej przyjemne o tyle w ciągu dnia panujące upały mogą okazać się dla naszego organizmu bardzo wyczerpujące. Dosyć często obserwuję amatorów biegania trenujących właśnie w upalne dni.

O zagrożeniach jakie niesie za sobą wysiłek fizyczny podczas upałów mówi ten artykuł. Wysoka ciepłota ciała może mieć charakter endogenny (aktywność mięśni i wzrost metabolizmu) lub egzogenny (przenikanie ciepła do organizmu, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż temperatura ciała). Szybkość przyrostu ciepłoty oraz ryzyko udaru cieplnego są największe u osób, które biegają szybko i posiadają najwyższą wydolność. Utrata ciepła następuje w wyniku przewodzenia, konwekcji, promieniowania oraz parowania. Kiedy człowiek zaczyna pracować fizycznie i wytwarza więcej ciepła, pocenie się i parowanie umożliwiają kompensacyjną wymianę ciepła. Gdy temperatura na zewnątrz zrówna się lub przekroczy temperaturę ciała, głównym mechanizmem staje się wytwarzanie potu. Mechanizm ten staje się mniej skuteczny, gdy na zewnątrz oprócz wysokiej temperatury otoczenia występuje również wysoka wilgotność powietrza. Połączenie tych dwóch składowych daje bardzo niekorzystne warunki do trenowania. Dlatego entuzjaści uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu powinni zwracać uwagę nie tylko na panującą temperaturę ale również na wilgotność powietrza; zwłaszcza Ci których masa ciała jest nieco większa. Masa ciała (w szczególności masa mięśniowa) przyczynia się do wyprodukowania większej ilości ciepła, którą w takich warunkach jest bardzo trudno oddać otoczeniu. Człowiek może przeżyć tzw. głęboką ciepłotę ciała przekraczającą 41oC tylko przez krótki okres; w temperaturze 45oC zaczynają ścinać się białka ustrojowe.

W okresie letnim zwracajmy uwagę na to w jakiej temperaturze i wilgotności powietrza przychodzi nam trenować, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Takie zdarzenie może nas wykluczyć z treningów na dłuższy czas.

Trener Personalny, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów