TRZASKAJĄCE BIODRO.

trzaskające biodro

TRZASKAJĄCE BIODRO.

Trzaskające biodro jest często spotykanym urazem wśród zawodników, którzy trenują dyscypliny wymagające częstego, powtarzalnego zginania stawu biodrowego. Schorzenie to dotyczy ściśle ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Objawy trzaskającego biodra narastają powoli. Początkowo pojawia się tępy głęboki ucisk oraz trzaski w pachwinie podczas wyprostu i zginania. Ból może być zlokalizowany w miejscu poniżej kolca biodrowego przedniego dolnego. Osoby biegające często uskarżają się na osłabienie kończyny dolnej, co objawia się „wleczeniem” kontuzjowanej kończyny. Przy ostrej odmianie tego schorzenia, zawodnicy mają duży problem z założeniem chorej nogi na zdrową i dokonują tego pomagając sobie rękoma. Dokładny wywiad obejmujący specyfikę danej dyscypliny i wykonywanych na treningu ćwiczeń, pozwala odróżnić zespół trzaskającego biodra od innych schorzeń występujących w pachwinie m.in. urazu obrąbka panewkowego.

Trzaskanie przy przechodzeniu ze zgięcia, odwiedzenia i rotacji zewnętrznej do wyprostu i rotacji neutralnej pozwala rozpoznać biodro wewnętrznie trzaskające. Taki manewr na skutek rozciągnięcia ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego nad wyniosłością biodrowo-grzebieniową miednicy oraz głową i szyjką kości udowej, zwiększa jego napięcie.

Leczenie i zapobieganie schorzeniu polega na zmniejszeniu ilość ćwiczeń bazujących na zginaniu stawu biodrowego pod kątem większym niż 90o oraz na wprowadzeniu rozciągania mięśnia prostego uda oraz mięśnia biodrowo-lędźwiowego, które są zginaczami stawu biodrowego. Pomocne jest także zastosowanie zabiegów krioterapii oraz elektrostymulacji.

Objawy trzaskającego biodra ustępują zwykle szybko, pod warunkiem jednak, że unika się czynności i ćwiczeń zaostrzających ból. Modyfikacje ćwiczeń i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych umożliwia powrót do uprawiania sportu w ciągu 1-4 tygodni. W momencie gdy objawy nie ustąpią, zaleca się zastosowanie iniekcji steroidowej, która skraca czas powrotu do zdrowia o około 1-2 tygodni.

Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów