KOMPRESJA NERWU ŁOKCIOWEGO.

KOMPRESJA NERWU ŁOKCIOWEGO.

Kompresja nerwu łokciowego jest dolegliwością występującą u zawodników, których dyscyplina sportu wymaga częstego używania kończyn górnych, zwłaszcza ruchów rzutowych. Nerw łokciowy przebija się przez przegrodę międzymięśniową w przyśrodkowej części ramienia, a następnie przechodzi pod głową przyśrodkową mięśnia trójgłowego ramienia (tricepsa), układając się w rowku powierzchownym pomiędzy wyrostkiem łokciowym, a nadkłykciem przyśrodkowym kości ramiennej. Następnie przechodzi na przedramię między ramienną i łokciową głową mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka.
Uwięźnięcie nerwu łokciowego może wystąpić w wyniku połączenia każdego z czterech wymienionych poniżej czynników:

1. Urazów trakcyjnych nerwu łokciowego, które mogą pojawić się wskutek zadziałania podczas rzutu sił koślawiących staw łokciowy.
2. Postępującej kompresji, która może występować w kanale łokciowym wtórnie do zapalenia i zrostów spowodowanych powtarzającymi się przeciążeniami lub gdy nerw przechodzi pomiędzy dwoma nadmiernie rozwiniętymi głowami mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka.
3. Nawracających zwichnięć nerwu wskutek nabytego rozluźnienia spowodowanego powtarzającym się przeciążeniem lub bezpośrednim uszkodzeniem prowadzącym do zapalenia nerwu łokciowego.
4. Nieprawidłowości w rowku łokciowym, takich jak np. ostrogi pojawiające się jako zmiany przeciążeniowe u osób uprawiających sporty rzutowe.

Kompresja nerwu łokciowego objawia się bólem po tylno-przyśrodkowej stronie stawu łokciowego. Dodatkowymi objawami jest uczucie kłucia i drętwienia przedramienia wzdłuż przebiegu nerwu łokciowego aż do piątego palca ręki.
Leczenie tej dolegliwości obejmuje początkowo lokalną terapię tkanek miękkich ukierunkowaną na nerw w rowku łokciowym, której celem jest przerwanie zrostów mogących uciskać nerw i ograniczających jego ruchomość. Stosuje się również manewr mobilizacji nerwu łokciowego.

Trener Personalny, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów