Dozwolone środki anaboliczne

Dozwolone środki anaboliczne

BCAA- aminokwasy rozgałęzione

(z ang. Branched Chain Amino Acids) są jednym z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez sportowców na całym świecie. BCAA to grupa trzech aminokwasów niesyntetyzowanych w organizmie człowieka (leucyna, izoleucyna, walina). Ze względu na swoją specyficzną budowę, są doskonałym materiałem energetycznym. Podczas długotrwałego treningu lub niedoboru glukozy organizm rozkłada tkankę mięśniową pobierając z niej aminokwasy rozgałęzione by następnie wykorzystać je jako źródło energii. Pomimo zdrowego wpływu na organizm, rozpad tkanki mięśniowej jest niepożądany u ludzi trenujących kulturystykę i sporty siłowe gdyż niweluje z trudem uzyskane efekty. Stosowanie BCAA przed i w trakcie treningu zapobiega rozpadowi masy mięśniowej (katabolizmowi). Kolejnymi zaletami stosowania aminokwasów rozgałęzionych jest poprawa bilansu azotowego i nasilenie syntezy białek prowadzące do wzrostu mięśni.

Glutamina

Główną zaletą tego suplementu jest poprawa regeneracji uszkodzonych tkanek w trakcie wysiłku oraz szybka naprawa i nadbudowa włókien mięśniowych. Oprócz tego, ma wpływ na odbudowę glikogenu i cukru magazynowanego w mięśniach, stanowiącego główne źródło energii podczas intensywnego wysiłku. Glutamina posiada również właściwości antyoksydacyjne tzn. zwalcza wolne rodniki tlenowe (które m.in. przyśpieszają proces starzenia się.) Najlepsza pora do jej stosowania to: rano, na czczo, 20 minut przed treningiem, tuż po treningu, na noc.

Kreatyna

Jest to bioorganiczny związek chemiczny o nazwie kwas β- metyloguanidynooctowy. Jest pochodną trzech aminokwasów syntetyzowanych w wątrobie: glicyny, argininy i metioniny. Kreatyna magazynowana jest w mięśniach (95%), wątrobie, nerkach i mózgu. Podwyższony poziom kreatyny wpływa na przyśpieszenie syntezy białek mięśniowych. Badania potwierdziły korzystny wpływ na zwiększenie siły mięśniowej. Na wielu forach internetowych wyczytać można : „Preparaty kreatynowe uważane są za najlepsze legalne środki anaboliczne stosowane przez osoby uprawiające sporty siłowe”. Dają one bardzo duże przyrosty beztłuszczowej masy mięśniowej nie powodując żadnych skutków ubocznych. Kreatyna to nie steryd, tylko suplement diety naturalnie występujący w ludzkim organizmie a każdy z nas dostarcza ją do organizmu spożywając mięso.

Odżywki wysokobiałkowe

Izolat białka serwatkowego (WPI)- proteiny pochodzenia mlecznego otrzymane w procesie technologicznym przebiegającym w niskich temperaturach dzięki czemu nie dochodzi do denaturacji aktywnych bio-komponentów. WPI jest proteiną bardziej stężoną, szybciej trawioną i niemal wolną od laktozy i tłuszczy. Stanowi świetne rozwiązanie w okresie potreningowym, szczególnie polecane osobom z nietolerancja cukru mlecznego.

Hydrolizat białka serwatkowego (WPH)- proteiny pochodzenia mlecznego otrzymywane w procesie technologicznym zwany hydrolizą, doprowadzającą do „rozbicia” długich łańcuchów peptydowych na krótsze, które są łatwiejsze do strawienia. WPH wchodzi w skład odżywek białkowych, węglowodanowo-białkowych, batonów proteinowych, posiłków typu MRP.

Koncentrat białka serwatkowego (WPC)- proteiny pochodzenia mlecznego otrzymywane w procesie mikrofiltracji lub ultrafiltracji. Charakteryzuje go wysoka wartość biologiczna i duży udział aminokwasów egzogennych, w szczególności aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach. Może on stanowić wartościowy składnik diety w okresie budowania masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej a nawet dla osób odchudzających się o mniejszej aktywności fizycznej

Odżywki węglowodanowe

Odżywki węglowodanowe typu „carbo” (odżywki węglowodanowe, napoje węglowodanowe, „carbo”) są kompleksowymi preparatami węglowodanowo-witaminowo-mineralnymi dla sportowców obarczonym dużym wysiłkiem fizycznym . Zawierają one zestaw węglowodanów o zróżnicowanej długości łańcucha (mono-, oligo- i polisacharydy) w odpowiednio dobranych proporcjach. Zapewnia to odpowiednie, systematyczne dostarczanie energii w czasie długotrwałego wysiłku fizycznego. W preparatach typu carbo znajduje się między innymi fruktoza (monosacharydy powoli wchłaniane), glukoza (monocukier bardzo szybko wchłaniany), maltodekstryny (polisacharydy dostarczające energię sukcesywnie w dalszej fazie wysiłku). Optymalnie dobrany zestaw węglowodanów w odżywkach carbo stanowi zarówno szybko działające jak również trwałe źródło energii.

Trener personalny, trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

Czesław Parteka