Częste błędy podczas wykonywania ćwiczeń.

Zapisz się na pierwszy trening personalny

Częste błędy podczas wykonywania ćwiczeń.

Wiele osób, które przychodzi na siłownię nie zdaje sobie sprawy, że wykonuje ćwiczenia nieprawidłowo. Sprawia to, że nie mogą oni osiągnąć zamierzonych celów gdyż nie wykorzystują w pełni możliwości, które z owych ćwiczeń płyną. Tym samym osoby te mogą skazywać swoją pracę na niepowodzenie już na samym początku. Złe wykonywanie ćwiczeń oraz nieprawidłowe korzystanie ze sprzętów znajdujących się na sali treningowej może przynieść szereg problemów:

• Nie uzyskujemy maksymalnej wartości z wykonywania ćwiczenia

• Gdy wykonujemy nieprawidłowo ćwiczenie, niekiedy inne mięśnie rekompensują pracę mięśnia, który chcemy trenować

• Wzrasta ryzyko kontuzji

Przykłady ćwiczeń, które często są wykonywane nieprawidłowo

1. Uginanie przedramion ze sztangą stojąc (biceps)

Jednym z błędów jest tutaj kompensowanie prawidłowego ruchu przez zaangażowanie mięśni prostowników grzbietu. Wynika to z tego, że ciężar którego używamy jest za duży. Należy go przede wszystkim zmniejszyć. Innym rozwiązaniem jest zatrzymywanie ruchu co wykluczy jego kompensowanie.

2. Wiosłowanie na maszynie

Błędem zauważanym praktycznie na każdej siłowni jest angażowanie w tym ćwiczeniu całego ciała. Tym samym nie trenujemy w pełni mięśni, które powinny pracować w trakcie ruchu. Cały ruch powinien odbywać się bez pomocy dolnych partii ciała – nóg czy mięśni grzbietu.

3. Przysiady

O błędach można by tutaj pisać bardzo dużo bo prawidłowe wykonanie przysiadu jest trudne. Najczęstszym jest nadmierne rotowanie stóp na zewnątrz i/lub kolan do wewnątrz. Można temu zapobiec dzięki rozciąganiu tylniej taśmy mięśniowej. Nie należy także od razu porywać się na głęboki przysiad tylko stosować progresję, która pomoże nam ugruntować naszą prawidłową technikę oraz podnosić coraz większy ciężar.

Trener Osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów