Rozmowa z mgr Magdą Tomżyńską-Pragą, trenerką personalną w TI Health Club

Rozmowa z mgr Magdą Tomżyńską-Pragą, trenerką personalną w TI Health Club

– Magda, pracujesz u nas już kilka lat, jak oceniasz zmiany jakie w tym czasie zaszły w TI oraz w całej branży oraz jak widzisz dalszy kierunek tych zmian?

Na wstępie chciałabym podkreślić, że praca w TI to ogromna satysfakcja i przyjemność móc współtworzyć tak zgrany i wyszkolony zespół. Już niedługo miną 4 lata odkąd zaczęłam pracować w TI HEALTH CLUB. W ciągu tych kilku lat nasza siłownia niezwykle się rozwinęła pod względem kadry jak i obsługi klienta. Pracuje u nas wielu doświadczonych trenerów od których można się dużo nauczyć o pracy z podopiecznymi. Dzięki licznym szkoleniom, które są stale u nas organizowane możemy jako trenerzy poszerzać nasze umiejętności. Naszym atutem stały się treningi indywidualne – nie bez powodu używam tego słowa gdyż zgłaszany cel treningowy nowych podopiecznych jest dopasowany do profilu oraz doświadczenia danego trenera. Czas pandemii wymusił na całej branży zmianę podejścia do klientów. Nasza kadra zarządzająca oraz my jako trenerzy świetnie wykorzystaliśmy ten czas i pomimo kryzysu wykorzystaliśmy go na rozwój, który obecnie owocuje. Naszym głównym kierunkiem jest trening medyczny skupiający się na celach zdrowotnych naszych podopiecznych, którzy zmagają się z problemami chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, depresja. Według mnie zważając na skalę problemu wymienionych przeze mnie powyżej chorób branża fitness będzie szła właśnie w tym kierunku skupiając się na treningach medycznych oraz poprawie jakości zdrowia. Względy zdrowotne treningu będą ważniejsze niż względy estetyczne.

– Specjalizujesz się w treningach z kobietami w ciąży i po ciąży oraz w formach z pogranicza treningu i rehabilitacji, powiedz nam coś o tym.

Zgadza się dodam, że w tej grupie są też kobiety planujące ciążę. Świadomość kobiet wzrasta i coraz większa grupa pań chce jak najlepiej przygotować się do ciąży pod względem fizycznym jak i zdrowotnym. Takie przygotowanie (o ile nie ma przeciwskazań medycznych od lekarza prowadzącego do aktywności fizycznej w ciąży) pomaga łagodzić dokuczliwe objawy jak zmęczenie, bóle kręgosłupa, uczucie ciężkich nóg. Zmniejsza się ryzyko powstania cukrzycy ciążowej lub nadciśnienia. Pomaga przygotować się do porodu, który jest bardzo dużym wysiłkiem fizycznym oraz pozwala łagodniej przejść czas połogu. Ważnym aspektem przed rozpoczęciem treningów jest wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej, która oceni pracę mięśni dna miednicy oraz stan mięśni brzucha, które pełnią bardzo ważne funkcje podczas porodu, połogu oraz w dalszym życiu i aktywnościach sportowych. Na podstawie oceny fizjoterapeutki uroginekologicznej wdrażam odpowiedni plan treningowy oraz ćwiczenia. Współpracuję również z osobami po lekkich urazach, z przewlekłymi bólami pleców bazując na doświadczeniu z trzech lat studiów fizjoterapii na AWF w Poznaniu oraz licznych kursach.

– Od ponad roku prowadzisz w TI również zajecia grupowe, sala na Twoich zajęciach jest pełna???? Kto przychodzi na takie treningi i jak te zajecia wyglądają? Czy każdy da radę?

Uwielbiam prowadzić te zajęcia! Od lat jest na nich stała grupa naszych kochanych seniorów 🙂 którzy przyprowadzają swoich bliskich, znajomych, sąsiadów aby też mogli zobaczyć jak łatwo jest ćwiczyć bez względu na wiek. Na zajęcia przychodzą również młodsze osoby, które często pracują wiele godzin przy biurku i potrzebują lekkiego rozruszania oraz złagodzenia bólu pleców, karku, bioder. Zajęcia trwają 55 min, odbywają się w przyjemnej atmosferze. Na zajęciach można się zrelaksować poprzez ruch słuchając w tle spokojnej muzyki. Moje zajęcia pozwalają na chwilę zatrzymać się w tym pędzie, który jest dookoła. Każde zajęcia kończą się 5 min sesją skupiającą się na ćwiczeniach oddechowych. Każdy z powodzeniem poradzi sobie z ćwiczeniami w tej grupie. Zestaw ćwiczeń dobieram tak aby były one nieskomplikowane i łatwe do wykonania.

– w jakim kierunku chciałabyś się dalej rozwijać w tym zawodzie, jaki masz na siebie pomysł?

Myśląc o swoim dalszym rozwoju chciałabym kontynuować poszerzanie swojej wiedzy oraz doświadczenia w treningu z kobietami planującymi ciążę, w ciąży oraz w okresie połogu. Chciałabym również rozwinąć swoje umiejętności pracy z osobami dorosłymi borykającymi się otyłością oraz osobami starszymi (seniorami).

– co jest Twoją ulubioną formą ruchu? Trenujesz codziennie?

Najlepiej czuje się grając w siatkówkę ze względu na to, że prawie 10 lat zawodowo uprawiałam ten sport. Drugą moją ulubioną formą ruchu jest pływanie. Trzecią trening siłowy. Od niedawna rozpoczęłam przygodę z dwubojem siłowym. Jest to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Przy pełnym grafiku w ciągu tygodnia czasami trudno jest znaleźć czas dla siebie, ale staram się trenować 4x w tygodniu dbając o regularność treningów.

Rozmowę przeprowadził mgr Tomasz Gać