Rozgrzewka i jej wpływ na organizm.

Rozgrzewka i jej wpływ na organizm.

Rozgrzewka jest to wysiłek wstępny, poprzedzający trening właściwy. Polega ona na krótkotrwałej i umiarkowanej pracy mięśniowej, która swym charakterem dopasowana jest do konkretnego rodzaju wysiłku właściwego.

Podstawowym jej zadaniem jest przygotowanie do wykonania treningu, poprzez obniżenie progu pobudliwości mięśni. W treningu wykonywanym przez sportowców rozgrzewka jest zazwyczaj dzielona na dwie fazy – ogólną i specjalistyczną.

Rozgrzewka przyspiesza adaptację organizmu do pracy fizycznej, prowadzi do lepszego wykorzystania możliwości fizjologicznych i psychologicznych oraz zmniejsza ryzyko kontuzji. Znacząco wpływa na układ krążenia oraz układ oddechowy. Stymuluje wzrost HR (częstości skurczów serca na minutę), SV (objętość wyrzutową serca), VE (wentylacja minutowa płuc). Prowadzi do wzrostu wrażliwości mięśniówki ścian naczyń krwionośnych na wpływy neurohormonalne. Wzmaga pobór tlenu i produkcję dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia włosowate poprawiając tym samym ukrwienie tkanek. Zwiększa napięcie układu sympatycznego, co prowadzi do rozszerzenia światła oskrzeli. Poprawiają się warunki dyfuzji w pęcherzykach płucnych oraz wzmaga się przepływ krwi w płucach. W układzie ruchu rozgrzewka wpływa na wzrost poziomu przemian energetycznych we włóknach mięśniowych, wykorzystanie glukozy i kwasów tłuszczowych. Dzięki tym zmianom mięsień staje się sprawniejszy, jego skurcz silniejszy i szybszy. Rozgrzewka sprawia, że zwiększa się elastyczność tkanki mięśniowej i więzadeł, poprawia się uwodnienie chrząstek stawowych i mazi stawowej, co zmniejsza ryzyko urazu. Poprzez zwiększenie ciepłoty ciała uruchamia mechanizmy termoregulacyjne chroniąc tym samym organizm przed przegrzaniem podczas właściwego wysiłku.

rehabilitacja Ursynów

Crossfit Ursynów

Trening przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów