Olej kokosowy i jego doskonałe właściwości.

olej

Olej kokosowy i jego doskonałe właściwości.

Olej kokosowy zawiera około 90% nasyconych kwasów tłuszczowych, zawierających w swym składzie odpowiednio ok. 44% kwasu laurynowego, ok. 18% kwasu mirystynowego, ok. 11% kwasu palmitynowego, 5-11% kwasu kaprylowego, 4-9% kwasu kaprynowego, 6% kwasu stearynowego, ok. 7% kwasu oleinowego, ok. 2% kwasu linolowego i 0,5-1,5% kwasu kapronowego. Substancja ta ma szerokie zastosowanie w przemysłach: spożywczym, chemicznym i kosmetycznym. Jest ona między innymi wykorzystywana do smażenia, wyrobu ciast, produkcji czekolady i margaryny, wyrobu świec, otrzymywania alkoholii kwasów tłuszczowych, a także do masażu ciała lub jako dodatek do kosmetyków. Olej kokosowy zawiera również naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki.

Olej kokosowy, w przeciwieństwie do większości znanych olejów roślinnych, ma postać masła i biały kolor. Dopiero w temperaturze powyżej 25˚C zmienia stan skupienia w płynny oraz staje się lekko żółtawy. Olej kokosowy jest stabilny w wysokiej temperaturze, co za tym idzie, jest doskonały np. do smażenia czy pieczenia. Stabilność oleju pozwala na przechowywanie go bez problemu ponad rok. Dzieje się tak, gdyż bardzo powoli się utlenia i nie jełczeje. Wysoka zawartość tłuszczów nasyconych oleju kokosowego sprawia, że ma korzystny wpływ na poprawę zdrowia i urody.

Chcesz stracić na wadze?

Olej kokosowy ma wpływ na przywrócenie prawidłowego metabolizmu. Przyspieszając przemianę materii przez co przyczynia się do redukcji nadwagi. Warto również wspomnieć, że jest znacznie mniej kaloryczny niż inne oleje. W 100g produktu, w przypadku oleju kokosowego znajdziemy w nim 680 kcal, w pozostałych olejach te wartości sięgają aż 900 kcal. Znajdujące się w oleju kokosowym kwasy tłuszczowe mają łańcuchy średniej długości, składające się z 8, 10 lub 12 atomów węgla. Warto wiedzieć, że ponad 98% tłuszczów, które spożywamy zbudowane jest z cząsteczek zawierających 18 i więcej atomów węgla. Cząsteczki średniej długości trafiają bezpośrednio do komórek, gdzie zostają spalane i zamienione na czystą energię. Nie ma możliwości odłożenia tych związków w postaci trójglicerydów budujących naszą tkankę tłuszczową! Duże cząsteczki tłuszczów muszą zostać rozbite na mniejsze części, które w trakcie transportu przez krew odkładają się w tkankach, a to prowadzi do wzrostu zawartości „złej frakcji cholesterolowej” LDL. Zastąpienie tłuszczów olejem kokosowym może przyczynić się do spadku wagi aż o 0,5 kg tygodniowo! Liczne badania wykazują, iż spożywanie oleju kokosowego wpływa na szczupłą sylwetkę oraz zmniejsza ryzyko chorób serca.

Trener Osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

Daniel Tarnawski