NOWE TRENDY W TRENINGU – COACHING.

NOWE TRENDY W TRENINGU – COACHING.

Coaching jest procesem często utożsamianym z treningiem. Świat fitness, podobnie jak wszystkie inne dziedziny gospodarki rozwija się i trener fitness nie jest już jedynie osobą odpowiedzialną za wielkość bicepsów u swojego klienta. Trener po części staje się coachem, którego zadaniem jest wspieranie jednostki w rozwoju zawodowym lub prywatnym.

Kilkanaście lat temu, kiedy fitness w Polsce dopiero raczkował, trenerzy zatrudniani w fitness klubach wywodzili się głównie z dyscyplin siłowych takich jak kulturystyka i podnoszenie ciężarów. Rozpisując treningi dla klientów swojego klubu, trenerzy Ci kierowali się głównie wiedzą zdobytą podczas karier zawodniczych, od swoich trenerów. Obecnie trenerami zostają osoby spoza branży, które pasjonują się fitnessem, ale nie trenowali w przeszłości profesjonalnie żadnej dyscypliny sportowej. Dobrym trenerem może być osoba, która wcale nie posiada ogromnej masy mięśniowej czy opalonego na solarium ciała. Trener, podobnie jak psycholog powinien znaleźć odpowiednią nić porozumienia z trenowaną przez siebie osobą i to jest chyba jego podstawowym zadaniem. Chociaż celem 90% procent klientów trenujących w fitness klubach jest obecnie osiągnięcie idealnej sylwetki to proces ten jest długotrwały i rolą trenera jest nie tylko obmyślanie optymalnych zestawów ćwiczeń, ale również motywowanie i mobilizowanie trenowanej osoby do ćwiczeń. Bez tego podopieczny trenera szybko by się zniechęcił, ponieważ rezultaty nie przychodzą z dnia na dzień. I tutaj odnajdujemy rolę coachów, którymi powoli stają się obecni trenerzy personalni.

Uleganie nowościom powinno mieć jednak umiarkowany charakter. Trener nie powinien zapomnieć o tym, że jest przede wszystkich trenerem. Rolą coacha nie jest układanie programów treningowych, czy prowadzenie poszczególnych sesji treningowych, rola trenera sprowadza się przede wszystkim do tego. Dobry trener powinien posiadać gruntowne przygotowanie merytoryczne z nauk podstawowych dotyczących anatomii, fizjologii i teorii treningu sportowego. Fitness kluby zatrudniające trenerów często o tym zapominają i w rezultacie trenerami zostają osoby po krótkich 3-miesięcznych kursach, dających uprawnienia nawet do nazywania się mianem trenera personalnego! Pomimo powstawania szkół kształcących trenerów personalnych, certyfikat zdobywany w tych szkołach nie jest konieczny do wykonywania zawodu trenera osobistego. Trenowane osoby nie są w stanie na pierwszy rzut oka wychwycić niekompetencji i naiwnie poddają się często szkodliwym dla nich treningom. Trenerzy tacy, bojąc się stracić swoją renomę w oczach trenowanego, próbują uchodzić za osoby wszystkowiedzące, podpowiadając trenowanym przez siebie podopiecznym jaką dietę stosować czy jak radzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami chorobowymi.

Moje doświadczenie, jako naukowca i trenera personalnego z 14 letnim stażem nie pozwala mi twierdzić, że wiem na temat treningu wszystko. Dlatego stworzyliśmy zespół, który pozwala osiągać trenowanym przez nas osobom upragnione cele. Dietetycy zajmują się dietami, trenerzy treningiem, a rehabilitanci leczeniem ewentualnych kontuzji. Stworzyliśmy system treningu umożliwiający współdziałanie specjalistom z różnych dziedzin, w tym przede wszystkim trenerom fitness. Będąc jednak na bieżąco ze współczesnymi trendami nasi trenerzy są nie tylko osobami potrafiącymi rozpisywać optymalne dla swoich klientów treningi, ale stają się dla nich również coachami doradzając jak zmieniać swój styl życia żeby osiągnąć wymarzone cele treningowe.

Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

Dr Bogdan Krauss