Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe?

Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe?

Przy przeprowadzaniu wywiadu żywieniowego łatwo zauważyć, że w diecie osób aktywnych fizycznie często występuje szereg nieprawidłowości. Błędy żywieniowe zarówno te jakościowe jak i ilościowe, mogą wpływać na stan zdrowia oraz pogorszenie wydolności fizycznej diecie każdego człowieka, a tym bardziej aktywnego fizycznie. Spożywane produkty i potrawy powinny charakteryzować się wysoką gęstością odżywczą, czyli zawierać jak najwięcej składników pokarmowych i witamin i soli mineralnych.

Jednym z głównych błędów jest nieprawidłowe rozłożenie posiłków w ciągu dnia, Zazwyczaj jest ich za mało i maja zbyt dużą objętość. Osoby aktywne fizycznie powinny dostosowywać swój sposób odżywiania do treningów, czyli wprowadzać posiłki około treningowe o składzie uzależnionym od celu jaki mają wesprzeć.

Innym problemem są jakościowe nieprawidłowości żywieniowe. Często spożywane produkty typu fast food, słodycze, przetwory z białej mąki, napoje słodzone, dania gotowe zawierające bardzo dużo kalorii, tłuszczu nasyconego, cukru, natomiast bardzo mało białka, witamin i minerałów. Jednocześnie organizm w celu metabolizowania tych niezdrowych pokarmów potrzebuje wiele niezbędnych składników pokarmowych. Przy niedoborach miko, makro elementów, witamin czy aminokwasów, następuje proces rozkładu i wykorzystania własnych zasobów. W ten sposób dochodzi do niedożywienia organizmu, obniżenia odporności, osłabienia wydolności fizycznej, siły mięśniowej oraz zwiększonej zapadalności na choroby.

Do najczęstszych niedoborów należą niedobory witamin grupy B, antyoksydantów (przede wszystkim witaminy C i E), a także składników mineralnych takich jak cynk, magnez, wapń, potas, żelazo, miedź, chrom czy selen.
Deficytowa jest także ilość spożywanych ryb, a w związku z tym podaż kwasów tłuszczowych omega-3. W ramach korekty jakościowej diety bardzo istotne jest więc wzbogacanie pożywienia odpowiednimi suplementami zawierającymi te cenne kwasy tłuszczowe. Odgrywają one ważną rolę w procesie odnowy powysiłkowej, a także wpływają korzystnie na ogólny stan zdrowia wspomagając w szczególności serce i układ krążenia. Jeżeli ryby spożywane są rzadziej niż 3 razy w tygodniu, organizm prawie na pewno narażony jest na niedobór kwasów omega-3. Dzienna zalecana dawka to ok. 2-3g.

Niezbilansowana, wysokokaloryczna i nisko odżywcza dieta może wpływać także niekorzystnie na stan flory jelitowej przyczyniając do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego oraz inicjacji niebezpiecznych zmian nowotworowych czy pasożytniczych (np.Candida albicans). W tym celu niezbędne jest eliminowanie cukru rafinowanego i zwiększenie spożycia odpowiednich frakcji błonnika. Pomocne mogą okazać się preparaty probiotyczne, których systematyczne stosowanie w istotny sposób łagodzi skutki niezdrowego odżywiania.

fitness klub Imielin Warszawa

Cross Warszawa Ursynów