Ile kosztuje trener personalny?

Współpraca z trenerem personalnym niesie za sobą liczne korzyści. Pod okiem eksperta szybciej uzyskujemy zamierzone cele, jesteśmy mniej podatni na kontuzje i bardziej zmotywowani do działania. Treningi personalne pozwalają nam również unikać najczęściej popełnianych błędów podczas przygotowywania planów treningowych. Ich jedynym mankamentem jest obciążenie, jakie generują w naszym budżecie. Ile kosztuje trener personalny? Czy naprawdę jest aż tak drogo?

Wśród klientów klubów fitness wciąż pokutuje przekonanie, że usługi trenera personalnego są bardzo kosztowne. Czy to prawda? I tak, i nie. Stawki godzinowe trenerów personalnych znacząco się od siebie różnią. To zależy od lokalizacji (w mniejszych miejscowościach średnia cena treningu wynosi około 50 zł, podczas gdy w dużych miastach około 100 zł), renomy trenera oraz tego, czy chcemy trenować w pojedynkę czy np. w parze. Czynnikiem, który dodatkowo wpływa na różnice ceny jest forma zatrudnienia. Trenerzy zatrudniani przez kluby fitness na ogół kosztują więcej niż osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, co w sposób bezpośredni wynika z kosztów zatrudnienia i marketingu.

Przy rozstrzale cenowym, jaki obserwujemy na rynku usług personalnych każdy z łatwością może znaleźć trenera/trenerkę w swoim budżecie. Zanim jednak zdecydujemy się na współpracę, warto sprawdzić czy wybrany klub fitness nie wprowadził ograniczeń dla trenerów z zewnątrz.

Ile kosztuje trener personalny miesięcznie?

Miesięczny koszt współpracy z trenerem personalnym jest uzależniony przede wszystkim od częstotliwości treningów. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych możemy trenować wyłącznie z trenerem personalnym lub odbywać naprzemiennie treningi personalne i samodzielne. Większość trenerów oferuje pakiety treningowe, w ramach których cena godzinnego treningu jest bardziej korzystna niż w przypadku zamawiania pojedynczych usług. Treningi w ramach pakietu możemy odbywać z dowolną częstotliwością – na ogół jest to kwestia umowy między klientem a trenerem. Jeden pakiet 10 treningów może nam więc wystarczyć na miesiąc lub dłużej.

Alternatywą dla treningów indywidualnych mogą być treningi w parze. Wówczas trener nie będzie w stanie poświęcić nam 100% swojej uwagi, ale w zamian zyskamy inne korzyści:

  • niższą cenę (koszt treningu rozbije się na dwie osoby),
  • możliwość trenowania z wybraną osobą (np. trenerem, który jest poza naszym budżetem),
  • możliwość wykonywania innych ćwiczeń (pracując z dwiema osobami równocześnie trenerzy często wdrażają w plan treningu ćwiczenia w parach),
  • jeszcze większą motywację do działania.