CHOROBA OSGOOD-SCHLATTERA – GENEZA I LECZENIE.

CHOROBA OSGOOD-SCHLATTERA – GENEZA I LECZENIE.

Choroba Osgood-Schlattera występuje najczęściej u młodych sportowców, zwłaszcza tych, którzy znacznie urośli podczas skoku pokwitaniowego. Objawy chorobowe obejmują rejon guzowatości piszczeli i przyczepiającego się do niej więzadła rzepki, będącego przedłużeniem przyczepu dalszego mięśnia czworogłowego uda. Ta jednostka chorobowa dotyczy głównie zawodników uprawiających koszykówkę, piłkę nożną oraz gimnastykę. Dolegliwości bólowe obecne w miejscu guzowatości piszczelowej zaostrzają się podczas uprawiania sportu. Innym objawem jest sztywność okolicznych tkanek, zwłaszcza mięśnia czworogłowego uda. Występowanie nadmiernej pronacji w stawie skokowym dolnym może predysponować do występowania choroby Osgooda-Schlattera.

Leczenie objawów polega na zmniejszeniu aktywności fizycznej, ale nie na jej całkowitym zaprzestaniu. Nie ma bezpośrednich dowodów na to by odpoczynek przyspieszył regenerację, jednak na pewno ograniczenie intensywności treningów zmniejszy dolegliwości bólowe. Właściwym wyznacznikiem dozwolonej intensywności ćwiczeń jest poziom odczuwania bólu.

W leczeniu choroby Osgooda-Schlattera stosuje się miejscową krioterapię w postaci okładów z lodu lub coldpacków. Przyczyną opisywanego schorzenia często jest nadmiernie napięty mięsień czworogłowy uda. Z tego powodu wszyscy młodzi sportowcy powinni stosować rozciąganie i terapie tkanek miękkich jak np. rolowanie z użyciem wałka piankowego. Dopiero po pełnym ustąpieniu objawów bólowych można powrócić do programu ćwiczeń wzmacniających grupę mięśni prostowników stawu kolanowego. Należy również pamiętać o skorygowaniu nadmiernej pronacji w stawie skokowym dolnym by zachować prawidłową biomechanikę kończyny dolnej.

Trener osobisty, Trener przygotowanie motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów