Bolesność okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Bolesność okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Ból w okolicy lędźwiowo- krzyżowej jest najczęstszą dolegliwością zgłaszaną przez pracowników biurowych. Jedną z teorii (pomijając czynniki psychospołeczne) jest to, że przykurcz mięśni zginaczy stawu biodrowego i słaba wytrzymałość mięśni tułowia, w szczególności prostowników (m.in. mięśnie pośladkowe), skutkują zmienioną biomechaniką miednicy i kręgosłupa.

W badaniach opublikowanych przez czasopismo „Spine” ( kwiecień 2014) potwierdzono tą teorię. Zbadano wpływ ćwiczeń rozciągających mięsień biodrowo – lędźwiowy oraz wzmacniających mięśnie tułowia na częstość występowania bólów krzyża u zdrowych pracowników biurowych, u których jednocześnie wykryto zmniejszony zakres wyprostu w odcinku lędźwiowym i zmniejszoną wytrzymałość mięśni tułowia (prostownik grzbietu, poprzeczny brzucha i czworoboczny lędźwi).

Grupa badana wykonywała dwa razy dziennie ćwiczenia rozciągające mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz izometryczne na mięśnie tułowia dwa razy w tygodniu. Stwierdzono znacznie mniejszą częstość występowania dolegliwości w badanej grupie na przestrzeni jednego roku.

Wyniki eksperymentów sugerują sensowność wprowadzania jak najczęściej powyższych ćwiczeń w codzienne treningi. Jak zatem je wykonywać? Najbardziej znanym i prostym do wykonania jest stretching mięśnia biodrowo – lędźwiowego w pozycji klęku jednonóż lub w wykroku. Ważne jest aby podczas ćwiczenia nie pochylać tułowia w przód i napiąć mięśnie brzucha.

ROZCIĄGANIE ZGINACZY BIODER W WYKROKU

Trener personalny Ursynów, fizjoterapeuta, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów