Bolące ścięgno Achillesa.

Bolące ścięgno Achillesa.

Ścięgno piętowe, potocznie zwane ścięgnem Achillesa, jest najgrubszym i najsilniejszym ścięgnem organizmu ludzkiego. Przyczep początkowy znajduję się na mięśniach łydki (mięsień brzuchaty i mięsień płaszczkowaty), natomiast przyczep końcowy zlokalizowany jest na guzie piętowym. Mięsień trójgłowy łydki za pośrednictwem ścięgna piętowego zgina stopę podeszwowo, czyli odrywa piętę od podłoża przez co umożliwia ruch wspięcia na palce. Z ruchem tym mamy do czynienia podczas chodzenia, biegania czy podskakiwania.

Ścięgno Achillesa choć bardzo silne, podatne jest na urazy i uszkodzenia. Jeżeli planujesz wysiłek fizyczny, a Twój staż treningowy jest krótki, pamiętaj o solidnej rozgrzewce i stopniowym zwiększaniu intensywności i obciążenia w cyklu treningowym. Ścięgno piętowe bardzo lubi wysiłek, dlatego długa przerwa w aktywności fizycznej, czyli nieużywanie ścięgna, powoduje że traci ono właściwości elastyczne i podatne jest na mikrourazy. Może się to przyczyniać się do powstania uszkodzenia – zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa. Najbardziej narażoną na kontuzję grupą ludzi są sportowcy oraz osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Dlaczego tak się dzieje? Sportowcy w swoich treningach wykorzystują różne formy treningowe polegające np. na gwałtownych skokach czy podnoszeniu dużych ciężarów, czyli przeciążaniu mięśni. W trakcie ćwiczeń powstają mikrourazy, które są pierwszym krokiem do powstania zapalenia przyczepu ścięgna. Druga grupa, czyli „osoby siedzące za biurkiem”, to te które w jednej chwili poddają się intensywnemu treningowi. Jeżeli zaczynasz ćwiczyć, zgłoś się do trenera osobistego w celu dobrania odpowiedniego planu ćwiczeń. W ten sposób możemy uniknąć ryzyka nabycia kontuzji. Istnieje szereg innych przyczyn, które mogą powodować uraz ścięgna Achillesa. Zaliczamy do nich np. nieodpowiednie obuwie, źle dobrany trening, złą technikę treningu, czy słabą elastyczność ścięgna.

Objawami zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa jest ból i zesztywnienie, najczęściej w połowie jego przebiegu jak również charakterystyczne „skrzypienie”. W takim przypadku należy zastosować odpoczynek, czyli przerwać treningi oraz nosić obuwie z podwyższonym obcasem. Dodatkowo zaleca się zimne okłady, które zmniejszą ból i obrzęk. Plan ćwiczeń przy takim schorzeniu ogranicza się do odpowiednich ćwiczeń ekscentrycznych, koncentrycznych i proprioceptywnych oraz jazdy na rowerze treningowym bez obciążenia.

Trener Osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

Daniel Tarnawski