X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Szpinak - super warzywo.

szpinakWszyscy dobrze wiemy, jaki efekt powodowało spożycie przez Papaya szpinaku. Ale czy to zielone warzywo rzeczywiście ma tak niesamowity wpływ na organizm człowieka?

Może nie powoduje aż tak spektakularnych efektów jak u naszego komiksowego bohatera, ale w zielonych liściach szpinaku zawarte jest bogactwo witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Nic więc dziwnego, że plasuje się na najwyższych pozycjach we wszystkich rankingach dotyczących najzdrowszego warzywa.

Szpinak jest doskonałym źródłem witaminy A oraz K. Witamina A odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu komórek tkanek nabłonkowych, a tym samym odpowiada za zdrowy stan skóry, włosów, paznokci. Obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Witamina K wspomaga nasz układ kostny; szpinak obok kapusty  jest warzywem, które jest najlepszym źródłem witaminy K.

Przysmak Papaya dostarcza także dużą dawkę witaminy C, witaminy B2, oraz witaminy B6, czyniąc go niesamowicie cennym i naturalnym źródłem tych składników odżywczych.

Liście szpinaku zawierają chlorofil ( odpowiedzialny za zielony kolor warzywa), substancję, która wspomaga transport tlenu do komórek. Co więcej, szpinak jest bogatym źródłem ważnego składnika odżywczego jakim jest błonnik.

Przeciwutleniacze zawarte w szpinaku  odgrywają  korzystną rolę w procesach przeciwzapalnych. Można zatem stwierdzić, że jest to jedno z warzyw wykazujących bardzo silne właściwości przeciwnowotworowe.  Wysoka zawartość przeciwutleniaczy doskonale chroni nas przed problemami skórnymi i opóźnia procesy starzenia się organizmu. Regularne spożycie szpinaku zmniejsza ryzyko zaniku mięśni, korzystnie wpływa na trawienie, a wysoka zawartość żelaza wspomaga proces leczenia niedokrwistości.

Wartości odżywcze na 100 g produktu

Składniki pokarmowe

Witaminy

Składniki mineralne

woda

91 g

witamina A

0,046 mg

magnez

79 mg

energia

23 kcal

witamina B1

0,078 mg

fosfor

49 mg

błonnik

2,2 g

witamina B2

0,189 mg

żelazo

2,71 mg

białko

2,86 g

witamina B6

0,195 mg

sód

79 mg

tłuszcze

0,39 g

witamina C

28,1 mg

wapń

99 mg

węglowodany

3,63 g

witamina PP

0,724 mg

potas

558 mg
W związku z zawartym w szpinaku żelazem wiąże się pewna historia. Historia ta stała się głośna za sprawą pomyłki sekretarki jednego z naukowców, który w 1890 roku prowadził szczegółowe badania nad zawartością poszczególnych witamin w szpinaku. Wspomniana sekretarka w napisanym sprawozdaniu podała, że zamiast 3 miligramów żelaza na 100 g szpinaku zawiera on 30 miligramów tego pierwiastka w podanej ilości warzywa.

Podsumowując moje rozważania, szpinak jest wartościowym składnikiem zdrowo zbilansowanej diety. Nie powinniśmy jednak opierać się wyłącznie na pojedynczych produktach. Należy starać się urozmaicać posiłki i dbać o jak największą różnorodność warzyw i owoców w diecie, tak by dostarczyć wszystkie  potrzebne składniki odżywcze.

 

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.