X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe?


Przy przeprowadzaniu wywiadu żywieniowego łatwo zauważyć, że w diecie osób aktywnych fizycznie często występuje szereg nieprawidłowości. Błędy żywieniowe zarówno te jakościowe jak i ilościowe, mogą wpływać na stan zdrowia oraz pogorszenie wydolności fizycznej diecie każdego człowieka, a tym bardziej aktywnego fizycznie. Spożywane produkty i potrawy powinny charakteryzować się wysoką gęstością odżywczą, czyli zawierać jak najwięcej składników pokarmowych i witamin i soli mineralnych.

Jednym z głównych błędów  jest nieprawidłowe rozłożenie posiłków w ciągu dnia, Zazwyczaj jest ich za mało i maja zbyt dużą objętość. Osoby aktywne fizycznie powinny dostosowywać swój sposób odżywiania do treningów, czyli wprowadzać posiłki około treningowe  o składzie uzależnionym od celu jaki mają wesprzeć.

Innym problemem są jakościowe nieprawidłowości żywieniowe. Często spożywane produkty typu fast food, słodycze, przetwory z białej mąki, napoje słodzone, dania gotowe zawierające bardzo dużo kalorii, tłuszczu nasyconego, cukru, natomiast bardzo mało białka, witamin i minerałów. Jednocześnie organizm w celu metabolizowania tych niezdrowych pokarmów potrzebuje wiele niezbędnych składników pokarmowych. Przy niedoborach miko, makro elementów, witamin czy aminokwasów, następuje proces rozkładu i wykorzystania własnych zasobów. W ten sposób dochodzi do niedożywienia organizmu, obniżenia odporności, osłabienia wydolności fizycznej, siły mięśniowej oraz zwiększonej zapadalności na choroby.

Do najczęstszych niedoborów należą niedobory witamin grupy B, antyoksydantów (przede wszystkim witaminy C i E), a także składników mineralnych takich jak cynk, magnez, wapń, potas, żelazo, miedź, chrom czy selen.
Deficytowa jest także ilość spożywanych ryb, a w związku z tym podaż kwasów tłuszczowych omega-3. W ramach korekty jakościowej diety bardzo istotne jest więc wzbogacanie pożywienia odpowiednimi suplementami zawierającymi te cenne kwasy tłuszczowe. Odgrywają one ważną rolę w procesie odnowy powysiłkowej, a także wpływają korzystnie na ogólny stan zdrowia wspomagając w szczególności serce i układ krążenia. Jeżeli ryby spożywane są rzadziej niż 3 razy w tygodniu, organizm prawie na pewno narażony jest na niedobór kwasów omega-3. Dzienna zalecana dawka to ok. 2-3g.

Niezbilansowana, wysokokaloryczna i nisko odżywcza dieta może wpływać także niekorzystnie na stan flory jelitowej przyczyniając do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego oraz inicjacji niebezpiecznych zmian nowotworowych czy pasożytniczych (np.Candida albicans). W tym celu niezbędne jest eliminowanie cukru rafinowanego i zwiększenie spożycia odpowiednich frakcji błonnika. Pomocne mogą okazać się preparaty probiotyczne, których systematyczne stosowanie w istotny sposób łagodzi skutki niezdrowego odżywiania.
 

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.